Windows

Windows’ta “Java Virtual Machine Launcher” Hatası Nasıl Onarılır

Windows’ta “Java Virtual Machine Launcher” Hatası Nasıl Onarılır

 

Java, çeşitli farklı uygulamalar yazmak için kullanılan çok yönlü, makineden bağımsız bir programlama dilidir. Diğer uygulamaların çoğundan farklı olarak, sisteminize Java Sanal Makinesi (JVM) yüklediyseniz, java uygulamalarını Windows, Mac veya Linux’ta eşit derecede iyi çalıştırabilirsiniz. Ancak, JVM bozulursa, Java uygulamalarınızdan hiçbiri çalışmaz.

Kırık bir JVM başlatıcısına sahip olan son bir etki, Minecraft kullanıcıları tarafından hissedildi. Yakın tarihli bir güncelleme yeni özellikler getirdi, ancak bir sunucu kurmak için Java 16’yı da gerektiriyordu. JVM’nin eski sürümüne sahip olanlar, Java Native Interface (JNI) hatasıyla karşılandı.

Arızalı bir JVM başlatıcısının bir uygulamanın çalışmamasına neden olduğu başka örnekler de vardır ve muhtemelen gelecekte tekrar olabilir. JVM başlatıcınızda bir hata olduğunda hazırlıklı olabilmeniz için bu makaleyi hazırladık.

Java Sanal Makine Başlatıcı Hatalarına Neden Olan Nedir?

Sisteminizde bir JVM başlatıcı hatası olduğunda, bunun en yaygın nedenleri şunlardır: JVM’nin güncellenmesi gerekiyor. Varsayılan uygulama Java olarak ayarlanmadı. Yetersiz genel maksimum yığın belleği. Uygulamanın çalışması için yönetici hakları gerekiyor.

Windows’ta Java Sanal Makine Hatasını Düzeltme

JVM’nizde neyin yanlış olduğunu bir şekilde teşhis edebilir ve JVM çalışmadığında gördüğünüz hata mesajının türüne göre ilgili bir düzeltmeyi deneyebilirsiniz.

Java’yı Yeniden Yükle/Güncelle

Gördüğünüz hata mesajı “Java Sanal Makine Başlatıcı Ana Sınıfı Bulamıyor” ise, Java yanlış yüklenmiştir veya makinenizde Java yüklemesi bozulmuştur.

JNI hataları, Java’nın eski sürümünden kaynaklanabilir.

Bunu düzeltmek için Java Runtime Environment’ı yeniden yüklemeniz gerekir.

Windows 10 Başlatma Ayarları (Win + I tuşlarına basın), ardından Java’yı bulmak için Uygulamalar’a gidin ve Kaldır’ı seçin. Java’nın en son sürümünü indirip yükleyin. Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Windows 11 Başlatma Ayarları, Uygulamalar > Uygulamalar ve özellikler’e gidin. Java’yı bulmak için kaydırın. Sağdaki kebap düğmesine tıklayın, ardından Kaldır’ı seçin. Java’nın en son sürümünü indirin ve yükleyin. Bilgisayarı yeniden başlatın.Java için Sistem Belleğini Artırın

Java kendisine atanandan daha fazla bellek kullanmaya çalışıyorsa, “Java sanal makinesi oluşturulamadı” hatası alırsınız.

Java’ya ayrılan bellek miktarını artırarak bunu düzeltebilirsiniz.

Kontrol Panelini başlatmak için Win + R tuşlarına basın ve kontrol yazın. Sistem > Gelişmiş Sistem Özellikleri’ne gidin. Ortam Değişkenleri’ne tıklayın, ardından Sistem değişkenleri altında Yeni…’ye tıklayın.
Gelişmiş Sistem Özellikleri Ortam Değişkenleri

Değişken adının yanındaki kutuya _JAVA_OPTIONS yazın. Değişken değerinin yanındaki kutuya -Xmx512M yazın.
Yeni Sistem Değişkeni Java

Not: -Xmx512M değişken değeri, Java’nın kullanabileceği belleği 512 MB’a ayarlar. Java’nızın daha önce ne kadar bellek kullandığına bağlı olarak bu değeri değiştirebilirsiniz. Örneğin, bunu -Xmx1024M olarak ayarlamak, Java’ya 1024 MB sistem belleği atar.

Yönetici olarak çalıştır

Bazen, uygulamayı çalıştırmak için yeterli kullanıcı ayrıcalığına sahip olmadığınız için JVM hataları oluşabilir.

Java’yı yönetici olarak çalışacak şekilde yapılandırarak bunu düzeltebilirsiniz.

Windows Gezgini’ni başlatmak için Win + E tuşlarına basın, ardından Java yükleme klasörüne gidin. (Genellikle “…/Program Files(x86)/Common Files/Oracle/Java/javapath” konumunda bulunur)Java.exe dosyasını bulun ve üzerine sağ tıklayın.Özellikler’i seçin.Uyumluluk sekmesine geçin ve Bu programı çalıştır’a bir onay işareti koyun. yönetici olarak.
Java Uyumluluğu Yönetici olarak çalıştır

Uygula’yı ve ardından Tamam’ı tıklayın.Dosya Türü İlişkilendirmesini Java’ya Ayarlayın

Hata mesajınız “Jar dosyasına erişilemiyor” ise, bu sorunun nedenlerinden biri jar dosyası ilişkilendirmenizin Java olarak ayarlanmamış olmasıdır.

Windows 10 Başlatma Ayarları (Win + I tuşlarına basın)Uygulamalar > Varsayılan uygulamalar’a gidin.Dosya türüne göre varsayılan uygulamalar’a tıklayın.Dosya türleri listesinden .jar’ı bulmak için kaydırın.Yanında halihazırda ayarlanmış varsayılan uygulamaya tıklayın.Üzerine tıklayın. Java(TM) Platform SE ikili dosyası.Jar Varsayılan uygulaması

Varsayılan uygulamalar ayarını kapatın.Windows 11 Ayarları başlatmak için Win + I tuşlarına basın.Uygulamalar > Varsayılan uygulamalar’a gidin. Bağlantı türü için bir dosya türü için varsayılan ayarla altındaki kutuya .jar dosya türünü girin.Şu anda seçili olan uygulamaya tıklayın. .jar dosyalarını açmak için Diğer seçenekler altında Java’yı tıklayın. Ayarları kapatın.Sıkça Sorulan Sorular
Java İstisna Hatası nedir?

Ve istisna, programın yürütülmesi sırasında meydana gelen beklenmeyen bir olaydır. Java’nın istisnaları yakalama ve işleme yöntemleri vardır.

Özel durum işleme yöntemleri uygulayan bir uygulama, yürütme sırasında bir özel durumla karşılaştığında bir özel durum nesnesi oluşturur.

İlginizi Çekebilir: Android’de Gizli Ekran Kaydedici Nasıl Etkinleştirilir

Nesne, istisnanın adı ve açıklaması ile istisna yakalandığında uygulamanın durumu gibi bilgileri içerir.

Windows için Maksimum Java Yığın Boyutu nedir?

Windows’ta Java için izin verilen maksimum yığın boyutu 16 EB’dir (exabayt). 32 bit Windows için maksimum yığın boyutu 4 GB’dir.

Java’yı Mac’e Nasıl Yüklerim?

Java’yı MacOS’unuza yüklemek istiyorsanız lütfen aşağıdaki adımları izleyin:

Resmi siteden jre-8u65-macosx-x64.pkg dosyasını indirin.Dosyayı çift tıklayarak başlatın.Yükleme Sihirbazını başlatmak için paket simgesine çift tıklayın.Ekrandaki talimatları izleyin.

Java’yı yüklemek için Intel işlemcili bir macbook’a ihtiyacınız olduğunu lütfen unutmayın. Oracle, Java’yı henüz M1/M2 işlemcilerde resmi olarak desteklememektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu