Windows

Windows’ta “Kablosuz Özelliği Kapatıldı” Nasıl Onarılır

Windows’ta “Kablosuz Özelliği Kapatıldı” Nasıl Onarılır

 

Çoğu kişi, Wi-Fi’nin çalışmaması gibi herhangi bir ağ sorunuyla karşılaştıklarında ağ sorun gidericisini çalıştırır. Bazen sorun giderici sorunu başarıyla çözer, ancak diğer durumlarda hatanın yapısını görüntüler ve kullanıcının sorunu gidermesini bekler.

“Kablosuz Özelliği kapalı” hata mesajı, sisteminiz Wi-Fi ağ bağdaştırıcısına erişemediğinde ortaya çıkan böyle bir senaryodur.

Genellikle bu sorun, PC’de yanlışlıkla WiFi’yi kapatırsanız ortaya çıkar. Ancak, eski ağ sürücüsü veya BIOS’ta WiFi’nin devre dışı bırakılması gibi sorunun başka nedenleri de var.

Windows’ta “Kablosuz Özelliği Kapatıldı” Nasıl Onarılır

Windows’ta “Kablosuz Özelliği kapalı” hatasını düzeltmenin olası çözümleri şunlardır:

PC’de WiFi’yi etkinleştirin

Çoğu klavyede WiFi’yi etkinleştirmek/devre dışı bırakmak için bir kısayol bulunur, bu nedenle farkında olmadan basmış olabilirsiniz. Bu nedenle, yapmanız gereken ilk şey, bilgisayarınızda WiFi’yi etkinleştirdiğinizden emin olmaktır.

Klavyenizde varsa Kablosuz düğmesine basabilir ve kontrol edebilirsiniz. Genellikle bu bir işlev Tuşudur ve bazı klavyelerde tuşa Fn ile birlikte basmanız gerekebilir. Alternatif olarak, Ayarlar (Win + I) > Ağ ve internet > Wi-Fi’ye gidebilir ve anahtarın Açık olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca Çalıştır’a (Win + R) ncpa.cpl girmeli ve Kablosuz Ağ Bağlantınızın Devre Dışı olup olmadığına bakmalısınız. Varsa, sağ tıklayın ve Etkinleştir’i seçin.

Güç Döngüsü PC

Kablosuz ÖzelliğiBir güç düğmesine basmak üzere parmak. Donanım ekipmanı konsepti. Bir görüntü ve bir 3B arka plan arasındaki bileşik

Bir güç döngüsü gerçekleştirerek PC’nizdeki çoğu küçük sorunun hatalarını ayıklayabilirsiniz. Wi-Fi adaptörleri de dahil olmak üzere tüm donanım bileşenlerinden şarjı boşaltır ve onları yeniler. Güç döngüsünü gerçekleştirmek için,

Bilgisayarınızı kapatın ve tüm çevre birimlerinin fişini çekin. Çıkarılabilir durumdaysa dizüstü bilgisayarın pilini ve güç kablolarını çıkarın. Kapasitörün şarjını boşaltmak için güç düğmesini 20 saniye basılı tutun. Pili ve güç kablosunu yeniden takın.

Bilgisayarınızı açın ve WiFi’nin tekrar çalışmaya başlayıp başlamadığını kontrol edin.

Kablosuz Sürücüyü Güncelle

Eski Kablosuz sürücüleri de Wi-Fi bağdaştırıcılarınızı çalıştıramayabilir ve bu soruna neden olabilir. Bu nedenle, sürücüyü güncellemenizi öneririz. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz,

Çalıştır’ı (Win + R) açın. Aygıt Yöneticisi’ni açmak için devmgmt.msc girin. Ağ Bağdaştırıcılarını Genişlet Ardından, WiFi aygıtınıza sağ tıklayın. Sürücüyü güncelle > Sürücüleri otomatik olarak ara’yı seçin.güncelleme-kablosuz-ağ sürücüsü

Zaten en son sürüme sahipseniz, sürücüyü yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz. Yeniden başlatmanın ardından sisteminizin tüm eksik sürücüleri yüklemesi gerektiğinden, yalnızca kaldırmanız gerekir. Sürücüyü kaldırmak için,

Aygıt Yöneticisi’nde WiFi aygıtınıza genişletin. Üzerine sağ tıklayın. Şimdi Aygıtı kaldır > Kaldır’ı seçin.

Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

Kablosuz Güç Yönetimi Ayarlarını Kontrol Edin

Aygıt sürücülerinizden bazıları, güç tasarrufu sağlamak için uyku modundaki aygıtları devre dışı bırakmaya yardımcı olan güç yönetimi ayarlarını içerir. Ancak bazen böyle bir ayar, bilgisayarınız uyku modunda olmasa bile cihazı kapatabilir.

WiFi’yi kapatıp tekrar açmak sorunu çözmelidir. Ancak, bu senaryo birden çok kez meydana gelirse, tamamen devre dışı bırakabilirsiniz. Böyle yaparak,

Run.Expand Network Adapters’e devmgmt.msc yazın. WiFi aygıtınıza sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin. Güç Yönetimi sekmesine gidin. Ardından, Güç tasarrufu için Bilgisayarın bu aygıtı kapatmasına izin ver seçeneğinin işaretini kaldırın.

Güç tasarrufuna izin ver

Tamam tuşuna basın.BIOS/UEFI’den Wi-Fi’yi etkinleştirin

BIOS’unuz veya UEFI’niz, donanım aygıtlarınızı denetlemek için birçok ayar sağlar. BIOS/UEFI’de herhangi bir aygıtı devre dışı bıraktıysanız, onu kullanamazsınız. Bu nedenle, BIOS’unuza gitmeli ve Wi-FI veya Kablosuz Ağ Adaptörünün etkin olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

İlginizi Çekebilir: Lili Apk İndir

Farklı anakartların BIOS’a erişmenin farklı yolları vardır. Ayrıca farklı BIOS arayüzlerine ve ayarlarına sahiptirler. Bu yüzden BIOS’ta hangi ayarı değiştirmeniz gerektiğini anakartın resmi web sitesinden öğrenmenizi öneririz.

BIOS’u güncelle

bios'u güncelle

Ağ bağdaştırıcınızın donanımını yükselttikten sonra bu sorunla karşılaşmaya başladıysanız, BIOS’unuz aygıtı desteklemiyor olabilir. Böyle bir senaryoda BIOS’unuzu güncellemeniz gerekir.

Ancak, bu işlem BIOS’unuzu tuğlalama riskini taşır. Bu nedenle, bir bilgisayarda BIOS’u güvenli bir şekilde güncellemeyle ilgili özel makalemize başvurabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu