Windows

Windows’ta “Kapsayıcıdaki Nesneler Numaralandırılamadı” Hatasına İlişkin 5 Düzeltme

Windows’ta “Kapsayıcıdaki Nesneler Numaralandırılamadı” Hatasına İlişkin 5 Düzeltme

 

Windows, dosyalara ve klasörlere erişmek için kullanıcı hesapları tanımlamanıza izin veren bir güvenlik mekanizması sağlar. Bazen, bir klasörün izin ayarlarını değiştirmeye çalışırken, kapsayıcıdaki nesneler numaralandırılamadı hata mesajıyla karşılaşmış olabilirsiniz.

Çoğunlukla, bu hata, klasörler üzerinde sahipliğiniz olmadığında veya yönetici ayrıcalıklarınız olmadığını söylediğinizde ortaya çıkar. Herhangi bir sistem dosyası bozuksa da hatayla karşılaşırsınız. Ama endişelenme! Bu sorun çözülebilir ve bazı basit düzeltmeleri vardır.

Bu makalede, Windows’ta bu hatayı düzeltmenin kanıtlanmış birkaç yolunu öğreneceksiniz.

Düzeltme: Kapsayıcıdaki nesneler numaralandırılamadı

Dosya ve klasörlerinize erişim izni vermek gizlilikle ilgili olduğundan, bu sorunu mümkün olan en kısa sürede çözmelisiniz. Klasör ayarlarınızda küçük değişiklikler yapabilir ve sorunu kolayca çözebilirsiniz.

Burada, bu hatayla karşılaştığınızda uygulayabileceğiniz 5 düzeltmenin bir listesini derledik. Doğrudan onlara dalalım.

Sahipliği Devralın ve İzinleri Değiştirin

Bu hatayla karşılaştığınızda yapabileceğiniz ilk şey, dosya veya klasör sahipliğini manuel olarak değiştirmektir. Bu, Microsoft tarafından en çok önerilen düzeltmedir ve birçok kullanıcı, bu düzeltmeyi uyguladıktan sonra sorunu çözdüklerini bildirdi.

Dosya sahipliğini manuel olarak değiştirmek için şu adımları izleyin:

İzinlerini değiştirmek istediğiniz dosya veya klasöre gidin. Üzerine sağ tıklayın ve içerik menüsünden Özellikler’i seçin. Güvenlik sekmesine atlayın ve ardından Gelişmiş’e tıklayın.
security_tab_advanced

Sahip adının yanındaki Değiştir’e tıklayın. Sonraki açılır pencerede, seçmek için nesne adını girin altındaki metin alanına hesap adını yazın ve Adları Kontrol Et’e tıklayın. Hesap adınız bulunursa, altı çizili olarak görünecektir. Aksi takdirde, Gelişmiş düğmesini tıklayın ve kullanıcı adınızı bulun.
check_names

Tamam düğmesini tıklayın. Bir sonraki pencerede, her iki seçeneği de işaretleyin: Alt kapsayıcılarda ve nesnelerde sahibi değiştir ve Tüm alt nesne izin girişlerini bu nesneden devralınabilen izin girişleriyle değiştir.değiştirmek için her iki seçeneği de işaretleyin

Uygula düğmesine tıklayın ve ardından onay iletişim kutusundaki değişiklikleri onaylayın.Gelişmiş güvenlik ayarları penceresinde Ekle düğmesine tıklayın ve İzin Girişi penceresinde Bir Yönetici Seç’e tıklayın.Kullanıcı veya Grup Seç açılır penceresinde Nesne adını girin alanına Herkes yazın. metin alanını seçin ve Adları Kontrol Et’e tıklayın. Tamam’a tıklayın ve ardından Temel izinler altındaki Tam Denetim seçeneğini işaretleyin.basic_permissions

Değişiklikleri kaydetmek ve çıkmak için açtığınız her pencerede Tamam düğmesini tıklayın. Şimdi istediğiniz dosya için izinleri ayarlamayı deneyin. Sorunla karşılaşmamalısınız.İzinleri Vermek için Komutları Kullanın

İlk yöntem bir tılsım gibi çalışmalıdır, ancak izinleri ayarlarken hala hatayla karşılaşıyorsanız, izinleri vermek için yükseltilmiş bir komut istemi yöntemini deneyin. İşte nasıl:

Windows arama kutusuna Komut İstemi yazın. En üstteki sonuca sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır’ı seçin. UAC açılır penceresinde Evet’e tıklayın. Aşağıdaki komutları serially.takeown /FX:\Full_Path_to_Foldertakeown /FX:\Full_Path_to_Folder / kopyalayıp yapıştırın y /y
cmd kaldırma komutlarıicacls X:\Full_Path_to_Folder /grant Administrators:Ficacls X:\Full_Path_to_Folder /grant Administrators:F /t
icacls komutuHer komuttan sonra Enter tuşuna basmayı ve X:\Full_Path_to_Folder’ı izinlerini değiştirmeye çalıştığınız dosya/klasör konumuyla değiştirmeyi düşünün. Tam yol şuna benzer: C:\Users\Deepen\Documents\LightshotKomutları başarıyla yürüttükten sonra, izinleri yeniden değiştirmeyi deneyin ve sorunun devam edip etmediğini görün.CHKDSK, SFC ve DISM Komutlarını Çalıştırın

CHKDSK, esas olarak dosya sistemindeki sorunları kontrol etmek ve düzeltmekle ilgilenir. Sabit sürücünüzdeki hataları kontrol eder ve onarır. Yukarıdaki iki yöntem sorununuzu çözmezse çalıştırmayı deneyin. CHKDSK komutunu çalıştırmak, bozuk dosya sistemleriyle ilgili sorunları belirleyip düzeltmeye ve hatayı çözmeye yardımcı olabilir. Çalıştırmak için şu adımları izleyin:

Windows arama kutusuna Komut İstemi yazın, üzerine sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır’ı seçin. chkdsk /r yazın ve Enter’a basın.
chkdsk r komutu

Chkdsk /f yazın ve Enter’a basın. Disk kontrol işlemi bundan sonra başlayacaktır. Veya birim başka bir işlem tarafından kullanıldığı için Chkdsk’in çalışamadığını görebilirsiniz. Bu birimi, sistem yeniden başlatıldığında kontrol edilecek şekilde programlamak ister misiniz? (E/H) mesajı. Bu mesajı görürseniz klavyenizdeki “Y” tuşuna basın ve Enter’a basın. Disk kontrol işlemini çalıştırmak için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Ayrıca, bozuk sistem dosyalarını onarmakla ilgilendikleri için SFC ve DISM komutlarını da kullanabilirsiniz. Önce SFC komutunu çalıştırın ve izinleri değiştirirken sorunun devam edip etmediğini görün. Varsa, daha sonra DISM komutunu çalıştırın. Aksi takdirde, DISM komutunu çalıştırmanıza gerek yoktur. Bu adımları takip et:

Komut İstemi penceresinde SFC /scannow yazın ve SFC aracını çalıştırmak için Enter tuşuna basın.sfc-scannow-komutu

DISM aracını çalıştırmak için Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth yazın ve Enter tuşuna basın.dism komutu

UAC Bildirimlerini Devre Dışı Bırak

Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC), Windows’ta yerleşik olarak bulunan bir tür güvenlik mekanizmasıdır. Herhangi bir program bilgisayarda değişiklik yapmaya çalışmadan önce bir yöneticiden onay ister. Ancak, UAC özelliği bazen nesneleri numaralandırılamadı hatasının arkasındaki suçlu olabilir.

Bunu devre dışı bırakırsanız, klasör izinlerini değiştirmeyi denediğinizde sizden herhangi bir onay istenmez. Ve muhtemelen, izinleri herhangi bir sorun olmadan değiştirebilirsiniz. UAC bildirimlerini nasıl devre dışı bırakacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Klavyenizde Windows + S tuşlarına basın, Change User Account Control Settings yazın ve açın. Açılan yeni pencerede Her zaman bildir ve Asla bildirme arasında bir kaydırıcı göreceksiniz. Asla bildirme’ye kaydırın ve Tamam düğmesini tıklayın.
asla haber verme

UAC iletişim kutusunda Evet’i tıklayın.

Not: UAC kontrolü, PC’nizde yapılacak değişiklikler hakkında sizi bilgilendirmede faydalı olduğundan, kalıcı olarak devre dışı bırakılması önerilmez. Klasör izinlerini başarıyla ayarlayabiliyorsanız, yeniden etkinleştirmeniz gerekir.

Güvenli Modda Önyükleme

Bilgisayarınızı güvenli modda başlatmak, yalnızca bilgisayarı başlatmak için gerekli olan temel programları ve sürücüleri yükler. Hataya başka herhangi bir uygulama veya program neden oluyorsa, güvenli modda başlattığınızda bunu kolayca anlayacaksınız. Güvenli modda önyükleme yapmak için şu adımları izleyin:

Başlat düğmesine sağ tıklayın ve seçenekler listesinden Çalıştır’ı seçin. Metin alanına msconfig yazın ve Sistem Yapılandırma uygulamasını açmak için Enter’a basın. Önyükleme sekmesine gidin ve Önyükleme seçenekleri altında Güvenli önyükleme’nin yanındaki kutuyu işaretleyin. Minimum’u seçin. ve ardından Uygula > Tamam’a tıklayın.
safe_boot_minimal

Güvenli modda önyükleme yapmak için bilgisayarınızı yeniden başlatın.Windows’ta Dosya ve Klasör İzni Nasıl Değiştirilir?

Windows’ta belirli bir klasöre hangi kullanıcıların izin vereceğini belirleyebilirsiniz. Tam Denetim, Değiştirme veya Salt Okunur gibi hangi eylemleri gerçekleştirebileceklerini daha fazla tanımlayabilirsiniz. Windows’ta dosya ve klasör iznini değiştirmek için şu adımları izleyin:

İzinlerini değiştirmek istediğiniz klasörü bulun. Üzerine sağ tıklayın ve içerik menüsünden Özellikler’i seçin. Güvenlik sekmesine tıklayın. İçinde iki bölüm göreceksiniz. Grup veya kullanıcı adları bölümünde sistemde var olan hesapları göreceksiniz. İzinler bölümünde o hesabın ne yapmasına izin verildiğini göreceksiniz. Üst kısımdan izinlerini değiştirmek istediğiniz kullanıcı hesabını seçin ve Düzenle butonuna tıklayın.Windows

Bir sonraki açılır pencerede, izin türünün yanındaki kutuyu işaretleyin ve Tamam düğmesini tıklayın.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu