Windows

Windows’ta Klasör Boyutunu Göstermenin 4 Yolu

Windows’ta Klasör Boyutunu Göstermenin 4 Yolu

 

Çok fazla depolama alanı kullanıp kullanmadıklarını belirlemek için klasör boyutlarını kontrol etmek gerekir. Ek olarak, bir klasörü internet üzerinden veya başka bir depolama aygıtına aktarıyorsanız, klasör boyutlarını da görmek istersiniz.

Neyse ki, Windows cihazlarda klasör boyutlarını görmek çok kolaydır. Windows’ta size bunu yapmanın birden çok yolunu sağlayan grafiksel ve komut satırı tabanlı uygulamalar mevcuttur.

Windows’ta Klasör Boyutu Nasıl Gösterilir

Windows’ta dosya gezginini kullanarak klasör boyutunu kolayca görebilirsiniz. Dosya gezgini ayrıca tarih oluşturma, boyut, klasör yolu ve çok daha fazlası gibi diğer klasör bilgilerini de sağlar. Ayrıca, klasör boyutu ayrıntılarını almak için Powershell ve CMD gibi CLI uygulamalarını da kullanabilirsiniz. Bunları nasıl yapacağımızı ayrıntılı olarak ele alacağız.

Dosya Gezgini’ni Kullanma

Dosya gezgini, pencerelerde dosya ve klasör ayrıntılarına kolay erişim sağlar. Daha önce belirtildiği gibi, onu kullanan klasörle ilgili diğer ayrıntıları da görüntüleyebilirsiniz.

Bunu kullanarak klasör boyutunu nasıl göreceğiniz aşağıda açıklanmıştır;

Dosya gezginine gidin ve klasörün dizinine gidin. Fare imlecinizi birkaç saniye klasörün üzerine getirin. Klasörün boyutunu, oluşturulma tarihini ve diğer ilgili bilgileri gösteren sarı bir kutu içinde klasör ipuçlarını göreceksiniz.

Not: Klasörün seçeneğinde devre dışı bırakılmışsa bu özelliği kullanamazsınız.

Klasör ipuçlarını etkinleştirmek için şu adımları izleyin;

Çalıştır’ı açmak için Windows Tuşu + R tuşlarına basın. Alana CMD yazın ve enter’a basın. Şimdi, bu komutu CMD’de çalıştırın. Bu komut, Klasör seçeneklerini açacaktır. C:\Windows\System32\rundll32.exe shell32.dll,Options_RunDLL 0\cmd kullanarak klasör seçeneği

Görünüm sekmesine gidin. Şimdi, bu özelliği etkinleştirmek için Boyut bilgilerini klasör ipuçlarında görüntüle seçeneğini işaretleyin. Son olarak, Uygula’ya tıklayın. Dosya seçenekleri

Not: Dosya gezgininin üst panelindeki üç noktaya tıklayarak ve ardından Seçenekler’e giderek Klasör Seçeneklerini de açabilirsiniz.

Klasör Özelliklerini Kullanma

Boyutu, oluşturulma tarihi, öznitelikleri ve çok daha fazlası gibi farklı klasör Bilgilerini kontrol etmek için klasör özelliklerini kullanabilirsiniz. Bunu kullanarak klasörün boyutunu görmek için şu adımları izleyin;

Boyutunu görmek istediğiniz klasörü seçin ve üzerine sağ tıklayın. Özellikler’e gidin. Şimdi, söz konusu klasörün diskinde Boyut ve Boyut gibi ayrıntıları göreceksiniz.
Klasör Özellikleri

CMD’yi kullanma

Hareket halindeyken klasör boyutunu kontrol etmek için kullanabileceğiniz komut satırları vardır. Sadece komutu yürütmenizi gerektirir ve size klasörün istediğiniz her ayrıntısını gösterir. Bunu klasör boyutunu görüntülemek için kullanmak için şu adımları gerçekleştirin;

Yükseltilmiş ayrıcalıklarla komut istemini açın. Bunu yapmak için Windows Tuşu + R tuşlarına basın ve CMD yazın. Şimdi, Ctrl + Shift + Enter tuşlarına basın. Şimdi, dosya dizinini değiştirmek için cd/d komutunu girin. E:\klasör yerine, görüntülemek istediğiniz dosyanın bulunduğu klasörün konumunu kullanın.
cd/d E:\klasörKlasör Boyutu

Şimdi, dosya dizini istediğiniz dosyanın konumuna değiştirilecektir. Şimdi, dir yazın ve enter tuşuna basın. Bu size o dizine ayrıntılı bir genel bakış sağlayacaktır. Dir komutuDosyanızın adını arayın, boyutunu yan tarafında göreceksiniz. PowerShell’i Kullanma

Powershell, klasör boyutlarını kontrol etmek için kullanabileceğiniz başka bir gelişmiş CLI aracıdır. Bunun için kullanabileceğiniz birkaç komut satırı vardır. Ancak, bu makale bazı yararlı ve verimli olanları önerecektir. Dosya boyutlarını kontrol etmek için powershell’i nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Windows tuşu + R’ye basın. Powershell yazın ve enter’a basın. Şimdi, dizini istediğiniz klasöre değiştirmek için cd komutunu kullanın. Örneğin, E:\ sürücüsünde bulunan images adlı bir klasörün boyutunu görmek istiyoruz, bu yüzden dizini o belirli klasör konumuna değiştirmeliyiz. Böyle bir durumda, komutu şu şekilde yürütün
Cd E:\görüntüler değişiklik-dizin

Ardından bu komutu kopyalayın ve powershell penceresine yapıştırın. Şimdi hemen klasörün boyutunu KB, GB veya MB olarak alacaksınız. powershell'de klasör boyutunu görüntüle

switch((ls -r|measure -sum Uzunluk).Sum) $_ -gt 1GB ‘0:0.0 GiB’ -f ($_/1GB) sonu $_ -gt 1MB ‘0:0.0 MiB’ -f ($_/1MB) sonu $_ -gt 1KB ‘0:0.0 KiB’ -f ($_/1KB) sonu varsayılan “$_ bayt ”

Klasörün içindekileri dosya boyutlarıyla birlikte görmek için kullanabileceğiniz başka bir komut daha var. Kullanmak için bu komutu powershell’e yapıştırın. Sadece E:\images klasör dizinini istediğiniz ile değiştirmeyi unutmayın.
Get-ChildItem -Path E:\images\ -Recurse | Where-Object $_.PSIsContainer -eq $false
powershell kodu

Bu komut, kök dizinin değiştirilmesini gerektirmez, bu nedenle kullanımı da kolaydır. Ancak, toplam klasör boyutunu göstermez.

Sıkça Sorulan Sorular
Windows 11’de Gizli Klasörler Nasıl Görülür?

Gizli klasörleri görmek için Dosya gezginine gidin. Ardından Görünüm sekmesine tıklayın ve Göster seçeneğinden Gizli öğeleri işaretleyin. Ayrıca CMD kullanarak sistemde hangi klasörlerin gizli tutulduğunu da görebilirsiniz. Bunun için CMD’yi açın ve şu komutu çalıştırın;
yön C: /a:h /b /s

Sürücü harfini (bu komutta C: şeklindedir) istediğiniz sürücülerden birine değiştirin. Bu, o sürücüdeki gizli klasörleri anında gösterecektir. Bu komut, Windows’un önceki sürümü için de çalışacaktır.

Dosya Gezgini Klasör Boyutunu Göstermiyorsa Nasıl Düzeltilir?

Bir klasörün yolu 260 karakterden uzun olduğunda, Dosya Gezgini boyutunu görüntüleyemez. Bunun çözümü, yol uzunluğunu azaltmaktır veya klasörün boyutunu kontrol etmek için bu makalede bahsedilen diğer işlemleri kullanabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu