Windows

Windows’ta Klasör Yapısı Nasıl Kopyalanır

Windows’ta Klasör Yapısı Nasıl Kopyalanır

 

Halihazırda sahip olduğunuza benzer bir klasör yapısının tamamını manuel olarak oluşturmak önemli ölçüde zaman alıcıdır.

Böylece klasör yapısını bir konumdan diğerine yansıtabilirsiniz. Bu özellik, aynı verileri farklı mali dönemler için depolaması gereken kuruluşlar için özellikle yararlı olabilir.

Bir klasör yapısını anında başka bir dizine kopyalamanız için birkaç yöntem topladık. Nasıl yapılacağını öğrenmek için bizimle kalın.

Klasör Yapısı Nasıl Kopyalanır?

Yapacak yalnızca birkaç klasörünüz varsa, bir kerede bir klasör oluşturmak ve kopyalamak kesinlikle daha kolay bir yöntemdir. Ancak, kopyalanacak çok sayıda klasör ve dosyanız varsa, bu kopyalama yaklaşımı gereksiz hale gelir.

Daha fazla sayıda klasör için aşağıdaki basit yöntemlerden birini denemek daha pratik olacaktır:

XCOPY Komutunu Kullanma

Genişletilmiş kopya(xcopy), dosyaları veya klasörleri bir konumdan diğerine kopyalamanıza izin veren daha eski ve temel bir komuttur. Bu komut satırını, o klasördeki dosyalar ve klasör de dahil olmak üzere tüm klasör yapısını bir yerden başka bir yere kopyalamak için de kullanabilirsiniz.

İşte bunu nasıl yapacağınız:

Windows tuşu + R’ye basın, cmd yazın ve Enter’a basın. xcopy “SOURCE_FOLDER” “DESTINATION_FOLDER” /t /e yazın ve Enter’a basın.xcopy klasör yapısı ‘SOURCE_FOLDER’ öğesini kopyalamak istediğiniz klasör yapısıyla değiştirin. Ve DESTINATION_FOLDER’ı kopyalamak istediğiniz klasörün konumuyla değiştirin.

Benzer şekilde, /t komutu yalnızca içindeki dosyalar hariç klasörleri kopyalar ve /e komutu da boş klasörleri kopyalar. Örneğin,
xcopy “D:\iş\2021” “D:\iş\2022” /t /e

Bu, \2021 çalışmasının içeriğini \2022 çalışmasına kopyalayacaktır.

Robocopy Komutunu Kullanma

Sağlam dosya kopyası (robocopy), daha fazla işlev ve esneklik sağlayan yükseltilmiş bir xcopy sürümüdür. Robocopy’nin en dikkat çekici işlevi, kesinti durumunda bir kopyalama işlevini yeniden başlatma yeteneğine sahip olmasıdır. Mükemmel işlevlerinden bir diğeri, kopyalama sırasında belirli klasörleri hariç tutma yeteneğidir.

İşte bunu nasıl yapacağınız:

Windows tuşu + R’ye basın, cmd yazın ve Enter’a basın. Yazıp yürütün:
robocopy “SOURCE_FOLDER” “DESTINATION_FOLDER” /e /xf *
/xf komutu, kopyalama sırasında belirli bir dosyayı dışlamanıza izin verir. Tüm dosyaları hariç tutmak için * işaretini kullanabilir veya yalnızca o dosyayı hariç tutmak için bir dosyanın adını ekleyebilirsiniz. robocopy klasör yapısı Örneğin: robocopy “D:\work\2021” “D:\work\2022” /e /xf “potato.exe”
Bu komut, patates.exe dosyasını hariç tutacaktır. * ile değiştirmek, tüm dosyaları hariç tutacak ve sadece klasör yapısını kopyalayacaktır. Ayrıca, dosyanın uzantısını eklemeyi unutmayın.

/xd, kopyalama sırasında bir klasörün tamamını dışlamanıza izin veren başka bir komuttur. Komuttan sonra kopyalanmasını istemediğiniz klasörün konumunu belirtmeniz gerekir.
robocopy “D:\iş\2021” “D:\iş\2022” /e /xd D:\iş\2021\yemek
Bu komut, 2021 klasörünün klasör yapısını kopyalar ancak yemek klasörünü hariç tutar.

Powershell’i kullanma

Klasör yapılarını kopyalamak için Windows powershell’i de kullanabilirsiniz. İşte bunu nasıl yapacağınız:

Windows tuşu + R’ye basın, powershell yazın ve Ctrl + Shift + Enter tuşlarına basın. Copy-Item -Path “Source\*” -Destination “Hedef” -Recurse -Filter PSIsContainer -eq $true yazınpowershell klasör yapısı “Kaynak” ve “Hedef” öğelerini klasörlerin konumuyla değiştirin. Ana klasörü hariç tutmak ve yalnızca alt dizinlerini kopyalamak için Kaynağın sonuna \* ekleyin. Kopyalama işlemini yürütmek için Enter’a basın. Üçüncü Taraf Araçlarını Kullanma

Üçüncü taraf yazılımlar da çok kolay bir şekilde klasör yapıları oluşturmanıza yardımcı olabilir. TreeCopy ve Miroirs gibi yazılımlar, kopyalama işleminde size yardımcı olabilecek basit bir arayüz sağlayabilir. Nasıl kullanılacağını öğrenmek için programda verilen talimatları takip edebilirsiniz. İşletim sisteminizle uyumlu sürümleri resmi web sitelerinden indirebilirsiniz.

Herhangi bir üçüncü taraf yazılımının kullanımı çok uygundur ancak aynı derecede risklidir. Gizliliğinizi riske atan kişisel verilerinizi çalabilir. Bu nedenle, bu tür uygulamaları kullanırken dikkatli olmanızı öneririz.

Mac ve Linux’ta Klasör Yapısı Nasıl Kopyalanır?

Tamamen farklı bir işletim sistemi için, Mac ve Linux için komut ve yönergeler oldukça benzerdir. Terminali kullanarak macOS’ta bir klasör yapısını kopyalayabilirsiniz. İşte bunu yapmak için adımlar:

Terminali açın. rsync -av -f”+ */” -f”- *” yazınmac-klasör-yapı-kopya Bu, klasör yapısını /work/2021’den /work/2022’ye kopyalayacaktır.
a komutu, arşiv modunu belirtir; bu, izinler, sembolik bağlantılar ve değişiklik zaman damgaları gibi tüm klasör özelliklerini koruyacağı anlamına gelir. Benzer şekilde v, kopyalama işleminin ayrıntılarını gösterecek olan ayrıntıyı temsil eder.
Mac için, terminaldeki kaynak klasörleri ve hedef klasörleri basitçe sürükleyip bırakabilirsiniz. Komutu yürütmek için Enter’a basın.

Klasör yapılarının bir kopyasını oluşturmak için Duplicate Directory programını da kullanabilirsiniz. Bu program hem macOS’u hem de Windows’u destekler.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu