Windows

Windows’ta Klasörü Silemez miyim? İşte Nasıl Düzeltilir

Windows’ta Klasörü Silemez miyim? İşte Nasıl Düzeltilir

 

Ne kadar silmeye çalışırsanız çalışın, masaüstünüzde bir klasörle mi kaldınız? Windows’ta bu sorunun kesin nedenini bulmaya çalışmak zor olabilir. Ancak, klasör bozuk olduğunda veya kullanımdayken gerçekleşmesi daha olasıdır.

Bu yazıda, sizi küçük bir bilgisayar korsanı gibi hissettirecek hatalı klasörü silmek için bazı basit komutların yanı sıra diğer bazı düzeltmeleri öğreneceğiz.

Windows’ta Neden Bir Klasörü Silemiyorsunuz?

Windows’ta Klasörünüzü silememenizin çeşitli nedenleri olabilir. En yaygın nedenlerden bazıları aşağıda listelenmiştir:

Bozuk Klasör: Bir Virüs ve Kötü Amaçlı Yazılım klasörünüzü ele geçirdiğinde veya bir Harici Sürücüyü güvenli bir şekilde kaldırmadan çıkardığınızda, klasörün bozuk olma olasılığı yüksektir. Sabit Disk Arızası, klasörünüzün bozulmasına da neden olabilir. Kullanımdaki Klasör: Klasör açık olduğunda veya başka bir Uygulama, Windows arka planı veya Sistem tarafından kullanıldığında, klasörü Windows’unuzdan silemezsiniz. Klasörü Silme Erişimi Reddedildi: Klasörün sahibi değilseniz, Windows’unuzdan kaldırma erişiminiz olmayacaktır. Bu, klasörü bilgisayarınızdan silememenizin başka bir nedeni olabilir. Tam Geri Dönüşüm Kutusu: Geri Dönüşüm Kutunuz dolduğunda, Windows’unuzdaki bir klasörü bırakın, hiçbir şeyi silemezsiniz. Sistemde yer kaplayan geçici dosyaları saklama eğilimindedirler.

Windows’ta Sorunlu Klasör Nasıl Silinir?

Bu yöntemleri izlemeden önce önce içerik dosyasını, ardından Klasörü silmeyi deneyin. Klasörü kalıcı olarak silmek için Shift Tuşu + Sil tuşuna basın.

Bu işe yaramazsa, Windows’unuzdaki klasörü zorla silmek için bu komut yöntemlerini izleyin.

CHKDSK Komutunu Kullanma

CHKDSK komutu her zaman bu klasörden kurtulmanıza yardımcı olmayabilir; ancak, bir tanesini açığa çıkarmanıza yardımcı olabilir. Kontrol diski anlamına gelir, bu da kelimenin tam anlamıyla diskteki her türlü hatayı algıladığı anlamına gelir.

Arama çubuğuna Komut İstemi yazın ve Enter’a basın Uygulamayı sağ tıklayın ve Yönetici Olarak Çalıştır’a dokunun

Windows

CHKDSK /f /r yazın ve Enter’a basın.
Komutpromptchkdsk

Klasöre kötü amaçlı yazılım veya virüs bulaşmışsa, bu komut klasörden kurtulabilir ancak kesinlik yoktur. Bu gibi durumlarda, temizlenmesi biraz zaman alabilir.

“rmdir” Komutunu Kullanma

Bu komut, Windows’unuzdan kaybolmayacak bir klasörü silmenin en etkili yoludur. Klasör içindeki tüm dosyaları ve alt klasörleri kaldırır. Bu adımları izlemeye başlamadan önce, Klasörü masaüstünüzde tutun, böylece onunla kolayca çalışabilirsiniz.

Ara simgesine tıklayın, görev çubuğuna Çalıştır yazın ve Komut istemini açmak için Enter KeyType cmd’ye basın. Komut istemi arka planda çalışırken, masaüstünüzdeki Klasörü sağ tıklayın.
left_click_on_folder_and_tap_on_properties

Özellikler’i seçin ve Genel’e dokunun ve Klasörün konumunu seçin ve kopyalayın. Seçtikten sonra konumu kopyalamak için Ctrl + C Tuşlarına basabilirsiniz. Klasörün adını yapıştırmak için rmdir /q /s yazın ve Ctrl + V Tuşlarına basın
rmdir 1

Enter Key’e tıklayın

Bunu yapmak bozuk Klasörü bilgisayarınızdan siler.

Görev Yöneticisini Kullanma

Görev Yöneticisi, Windows’un performansını algılama konusunda büyük bir rol oynar. Ayrıca, olası sorunlu Programların görevlerini sonlandırmanıza yardımcı olur. Klasörler Windows Gezgini’nde saklandığından, Görev Yöneticisi aracılığıyla kapatmamız gerekecek.

Alt ve Ctrl Tuşlarını basılı tutun ve Sil Tuşuna basın. Görev Yöneticisi’ne dokunun. Aşağı kaydırın ve Windows Gezgini’ni arayın Windows Gezgini’ne sağ tıklayın ve Görevi Sonlandır’a dokununwindows-explorer-son görevi

Bu adımları uyguladıktan sonra Windows’unuzu yeniden başlatın ve klasörün gidip gitmediğini kontrol edin.

Klasörün Sahipliğini Değiştirme

Silmeye çalıştığınız Klasörün sahibi değilseniz, onu Windows’unuzdan kaldıramazsınız. Ancak, kolayca sahiplenebildiğiniz ve silmek için tam erişim sağlayabileceğiniz için onu terletmiyorsunuz. Sahipliği değiştirmek ve Klasörü silmek için bu adımları izleyin.

Klasöre sağ tıklayın. Bir açılır menü belirir Özellikler’e tıklayınGüvenliğe gidin ve Gelişmiş Düğmesine dokunun. gelişmiş güvenlik

Sekmenin sonundaki Ekle seçeneğine tıklayın. Başka bir sekme açılırBir Müdür Seç seçeneğine tıklayın. “Bir Kullanıcı veya Grup Seçin” sekmesi açılır. Gelişmiş’e tıklayın ve genel sorgular sekmesinin yanında Şimdi Bul’a dokunun.
ileri

Erişim vermek istediğiniz kullanıcının adını bulun Kullanıcı adını seçin ve Tamam düğmesine tıklayın.Tekrar OK düğmesine basarak başka bir sekme için tıklayın Temel İzin altında Tam Denetimi seçin
tam kontrol

OK ButtonNow’a tıklayın, Klasöre gidin ve sağ tıklayınBir açılır menü belirir. Sil seçeneğine dokunun

Klasörün gidip gitmediğini tekrar kontrol edin. Eğer gittiyse, yaşasın, çözdün; aksi takdirde, Windows’unuzda virüs olup olmadığını kontrol edin.

Virüs Kontrolü

Bir bilgisayar virüsü cihazınıza bulaşabilir, bu da PC’nizin veya masaüstünüzün anormal şekilde çalışmasına neden olabilir, klasörlerin silinmemesi kötü amaçlı yazılımın belirtilerinden biridir. Virüsten kurtulmak için cihazınıza güvenilir bir Antivirüs uygulaması yükleyin. Kendi siteleri üzerinden internetten kolayca indirebilirsiniz. Bu tür klasörleri kaldırmak için bir üçüncü taraf uygulaması da yükleyebilirsiniz.

Geri Dönüşüm Kutusunu Boşaltma

Geri dönüşüm kutunuz doluysa, sisteminizden geçici dosyaları silmek ve silmek istediğiniz yeni klasörler için yer açmak için boşaltabilirsiniz.

Ekranınızın altındaki Windows Logosuna dokunun Ayarlar’a dokunun Sistem’e gidin ve Geçici Dosyaları Ara’ya tıklayın ve üzerine dokunun Silmek istediğiniz tüm kutuları işaretleyin Dosyaları Kaldır düğmesine tıklayın
geçici-dosya-kaldır-dosyaları

Büyük miktarda dosya siliyorsanız bu işlem biraz zaman alabilir. İşiniz bittiğinde, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve klasörü bir kez daha kaldırmayı deneyin.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu