Windows

Windows’ta Kötü Havuz Başlığı BSOD Hatasını Düzeltmenin 8 Yolu

Windows’ta Kötü Havuz Başlığı BSOD Hatasını Düzeltmenin 8 Yolu

 

Kötü Havuz Başlığı, genellikle mavi ölüm ekranı olarak bilinen, kötü şöhretli Windows durdurma hatalarından biridir. Donanımınız arızalandığında veya bazı yazılımlar normal sistem işlemlerinizi engellediğinde Bad Pool Header durma hatası oluşur.

Ayrıca, bilgisayar çeşitli işlemleri çalıştırmak için sistem belleğini düzgün şekilde yönetemediğinde de görünür. Bu, Windows’unuzun yanıt vermemesine neden olur ve sizi bilgisayarınızı yeniden başlatmaya zorlar. Ayrıca, bilgisayarınızı yeniden başlatmaya zorlarken kaydedilmemiş belgeleri ve verileri kaybedebilirsiniz. Şimdi, bunun neden olduğunu ve nasıl düzeltileceğini keşfedelim.

Kötü Havuz Başlığı Durdurma Hatasının Olası Nedenleri

Kötü Havuz Başlığı hatasının birkaç nedeni olabilir. İşte bazı olası nedenler:

Müdahale eden üçüncü şahıs Uygulamaları: Bazı üçüncü şahıs uygulamalarının belirli bilgisayarlarda bu hataya neden olduğu bilinmektedir. Arızalı Donanım: Eski ve arızalı donanım, işlemlerini her zamanki gibi düzgün şekilde çalıştırmayabilir. Arızalı bir RAM veya HDD/SDD bu hataya neden olabilir.Antivirüs: Bazı antivirüsler sistem işlemlerini etkileyebilir.Hatalı Sürücüler: Sisteminiz disk sürücülerinizle düzgün iletişim kuramıyorsa bu hatayla karşılaşabilirsiniz.Kötü Disk Sektörü: sistem dosyalarının bozuk disk sektörlerinde olması mavi ekran hatasına neden olabilir.

Kötü Havuz Başlığı Durdurma Hatası Nasıl Onarılır?

Kötü Havuz Başlığı mavi ölüm ekranını düzeltmenin birkaç yolu vardır. Ancak, herhangi bir düzeltmeyi denemeden önce, bilgisayarınıza bağlı gerekli olanlar dışında tüm harici aygıtları çıkarmalısınız.

İşte bu sorun için bazı yaygın düzeltmeler.

Sen başlamadan önce

Yeniden başlatmanın ardından Kötü Havuz Başlığı durdurma hatası ortadan kalkarken, bu mavi ölüm ekranını düzensiz aralıklarla tekrar yaşayabilirsiniz. Bu olursa, sorunu çözmek için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

Ancak, her yeniden başlatmada Kötü Havuz Başlığı durdurma hatası görüntülenirse, Windows’unuzu başlatamayabilirsiniz. Bu olursa, Windows’un açılıp açılmadığını görmek için bilgisayarınızı güvenli modda başlatmayı denemelisiniz.

Güvenli modda nasıl başlatılacağı aşağıda açıklanmıştır:

Bilgisayarınızı açın ve başlatmanın ortasında kapatın. Üç başarısız önyüklemeden sonra, bilgisayarınız Windows Kurtarma Ortamı’na (WinRe) girmelidir. Gelişmiş seçeneklere tıklayın. Sorun Giderme ve Gelişmiş seçeneklere tekrar basın.
gelişmiş seçenekler içinde sorun giderme

Başlangıç ​​Ayarları’nı seçin.

başlangıç ​​ayarları

Başlangıç ​​Ayarlarında, Ağ ile Güvenli Modu Etkinleştir’i seçin ve yeniden başlatın.
Başlangıç ​​ayarları 1 2

Bilgisayarınız hala açılmıyorsa, bu bir donanım sorunu olabilir.

Windows Bellek Tanılama Aracını Çalıştırın

Windows Bellek Tanılama aracı, sistem belleğinizi kontrol eden yerleşik bir Windows sorun gidericisidir. Ayrıca ana sistem belleğinde (RAM) fiziksel hasar olup olmadığını da kontrol eder. Hatalı Havuz Başlığı, sistem belleği tahsisinde bir sorun olduğundan, bu tanılama aracını çalıştırmayı deneyin.

Windows Bellek Tanılama Aracı’nı nasıl çalıştıracağınız aşağıda açıklanmıştır.

Çalıştır yardımcı programını açmak için Windows + R kısayol tuşuna basın. mdsched.exe girin Yeni pencerede, Şimdi yeniden başlat’ı seçin ve sorunları kontrol edin.
yeniden başlat ve sorun için kontrol et

Bilgisayarınız yeniden başlatıldıktan sonra, Windows Bellek Tanılama Aracı belleğinizi tarar. (Bu işlem birkaç dakika sürebilir.) Tarama tamamlandıktan sonra bilgisayarınız otomatik olarak yeniden başlayacak ve test sonuçlarını görüntüleyecektir.

Test sonuçları RAM’inizde hatalar gösteriyorsa, RAM’inizi değiştirmeyi denemelisiniz. Birden fazla RAM çubuğunuz varsa, hangisinin arızalı olduğunu test etmek için sırayla RAM’inizi takın.

Ancak, Windows Bellek Tanılama yalnızca sistem belleğinizin yüzey düzeyinde taramasını gerçekleştirir. Taramayı MemTest86+ gibi daha güçlü açık kaynaklı uygulamalarla yapmayı da deneyebilirsiniz.

Sürücüleri Güncelleyin veya Yeniden Yükleyin

Eski ve hatalı sürücüler, Kötü Havuz Başlığı veya diğer herhangi bir mavi ekran ölümünün ana nedenlerinden biridir. Sistem, donanımla etkileşim kurmak için aygıt sürücülerini kullanır ve sürücü sorunları bu işlemi durdurabilir.

Sürücülerinizi güncellemeyi veya yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip et.

Çalıştır kutusunu açmak için Windows + R tuş bileşimine basın. devmgmt.msc girin
devmgmt msc cihaz yöneticisi-çalıştır komutu

Aygıt yöneticisinde, Disk sürücüleri’ne çift tıklayın. Aygıt sürücünüze sağ tıklayın ve Güncelle seçeneğine veya Kaldır seçeneğine tıklayın.
disk sürücüsü güncelleme veya kaldırma

Sürücüyü kaldırırsanız, bilgisayarınızı yeniden başlatın, aygıt sürücüsünü otomatik olarak yeniden yükleyecektir.

Aygıt sürücülerini güncellemek için Windows Update’i de kullanabilirsiniz. Son olarak, herhangi bir aygıt sürücüsünün yanında bir ünlem işareti varsa, düzgün çalışmıyor olabilir. Yukarıdaki yöntemi kullanarak sürücüyü güncelleyin veya yeniden yükleyin.

Sistem Geri Yükleme gerçekleştirin

Sistem geri yükleme, Windows’ta birçok farklı hatayı düzeltmek için kullanışlıdır. Ayrıca, soruna neden olabilecek bilgisayarınızda yapılan değişiklikleri geri alarak Kötü Havuz Başlığı hatasını düzeltmeye yardımcı olabilir.

Ayrıca, pencereleri başlatmadan bir sistem geri yüklemesi gerçekleştirebilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Güvenli moda girme yöntemini kullanarak Windows Kurtarma Ortamı’na girin. Gelişmiş seçeneklere tıklayın ve Sorun Gider’i seçin. Tekrar Gelişmiş seçeneklere tıklayın.
gelişmiş seçenekler içinde sorun giderme

Sistem Geri Yükleme’yi seçin.sistem geri yükleme

Bir Sistem geri yükleme noktası seçin. Ekrandaki talimatları izleyin.CHKDSK Taraması Gerçekleştirin

Önemli sistem dosyalarınız bozuk bir disk sektöründeyse (diskin hasarlı parçası), bilgisayarınız bu önemli sistem dosyalarına erişemez. CHKDSK komutu, bozuk disk sektörü gibi sorunları giderir.

Bu mavi ekran hatası bozuk bir disk sektöründen kaynaklanıyorsa, CHKDSK komutlarını çalıştırmak sorunu düzeltmeye yardımcı olabilir.

Windows’u başlatmadan bu komutu nasıl çalıştıracağınız aşağıda açıklanmıştır.

Güvenli moda girmek için yöntemi kullanarak WinRe’yi açın. Gelişmiş seçenekler > Sorun Giderme > Gelişmiş seçenekler’i seçin. Komut İstemi’ne tıklayın.Komut istemi

Aşağıdaki komutları girin:
Chkdsk /r /f /x C:

chkdsk'yi çalıştır (C: Windows sisteminin kurulu olduğu en yaygın sürücüdür, Başka bir sürücüde kuruluysa onu girin) Komut İsteminden çıkın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.Son Yüklenen Yazılımları Kaldır

Yeni uygulamalar yükledikten veya donanımınızda değişiklik yaptıktan sonra Bad Pool Header hatası oluşmaya başladıysa, hemen kaldırın.

Hiçbir yazılım hatasız değildir ve bazı kötü kodlanmış yazılımlar sistem süreçlerinize müdahale edebilir. Bazı yazılımlar, bilgisayarınızda Windows güncellemesi gibi büyük değişiklikler yaptıktan sonra da farklı davranmaya başlayabilir. Sorunu çözüp çözmediğini görmek için bu uygulamaları silmeyi deneyebilirsiniz.

Ayrıca, üçüncü taraf antivirüsün de Bad Pool Header mavi ekranına neden olabileceği bildiriliyor.

Bellek Dökümü Dosyalarını Kontrol Edin

Hataya neyin neden olduğunu görmek için bellek dökümü dosyalarınızı da kontrol edebilirsiniz. Bellek dökümü dosyaları genellikle BSOD gerçekleşmeden önce neyin yanlış gittiğinin kayıtlarını içerir.

Bellek dökümü dosyalarınızı nasıl kontrol edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

Microsoft tarafından sağlanan WinDbg Önizleme uygulamasını yükleyin.Başlat menüsüne erişin ve WinDbg’ye sağ tıklayın.Yönetici olarak çalıştır’a tıklayın.Sağ üstteki Dosya başlığına tıklayın ve Döküm dosyasını aç’ı seçin.Sağ panelde Gözat’a tıklayın.Ara %windir%\Minidump ve minidump dosyasını açın.Alt kısımda !analyze -v komutunu girin
BSOD Hatası

Kötü Havuz Başlığı durdurma hatasını bulun.

BSOD’nin nedeni, “muhtemelen neden olduğu” bölümünde görüntülenecektir.

Sürücülerinizden herhangi birinin düzgün çalışmadığını ve bu hataya neden olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz. Tüm aygıt sürücülerini sınırına kadar çalıştırmak ve Windows’unuzun tekrar çöküp çökmediğini görmek için Sürücü Doğrulayıcı’yı çalıştırabilirsiniz. Daha sonra hangi sürücünün başarısız olduğunu görmek için bellek dökümü dosyalarınızı kontrol edebilirsiniz.

Windows’u Temiz Yükle

Kötü Havuz Başlığı mavi ölüm ekranı hala görünüyorsa, Windows işletim sisteminizin temiz yüklemesini yapmayı deneyebilirsiniz. Ancak, temiz bir kurulum yapmadan önce, Windows’unuzu güvenli moddan başlatabiliyorsanız, verilerinizi harici bir sürücüye yedekleyin.

Windows işletim sisteminizin temiz kurulumunu gerçekleştirmek için bir Windows Kurulum Ortamına ihtiyacınız olacaktır. Windows Kurulum Ortamını başka herhangi bir bilgisayarda oluşturabilir ve bu aygıtı arızalı PC’nize takabilirsiniz.

Ardından, Windows’u harici ortamdan temizlemek için ekrandaki talimatları izleyin.

Son olarak, Windows işletim sistemini temiz yüklemek de sorunu çözmezse, büyük olasılıkla bir donanım sorunudur. Tamir için bir servis merkezine götürmeniz daha iyi olur.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu