Windows

Windows’ta MBR’yi GPT’ye Klonlama

Windows’ta MBR’yi GPT’ye Klonlama

 

Ana Önyükleme Kaydı (MBR), 2 TB’den büyük birçok yeni sürücüyle uyumlu olmayan eski bir sürücü bölümü biçimlendirme stilidir. Sabit sürücünüzü MBR modunda 2 TB’den büyük yeni bir sürücüye yükseltiyorsanız, bir sorunla karşılaşırsınız.

Bir MBR sabit sürücüsünü GUID Bölüm Tablosu (GPT) moduna klonlamanın başka avantajları da vardır. Örneğin, bir GPT birincil bölümü kullanırken BIOS’un tüm önyükleme dizilerini işlemesi yerine UEFI’ye önyükleme yapacaksınız. UEFI, tüm bu önyükleme sürecini yönetir ve gelişmiş önyükleme performansı ve güvenli başlatma gibi BIOS’un sağlayamadığı özellikler sağlar.

MBR’yi MBR’ye veya GPT’yi GPT’ye klonlamak oldukça basittir, ancak MBR’yi GPT’ye klonlamak hayal ettiğiniz kadar kolay olmayabilir. Endişelenmeyin, çünkü aşağıdaki makalede bu görevi tam olarak nasıl gerçekleştirebileceğinizi açıklıyoruz.

MBR ve GPT Arasındaki Fark

MBR ve GPT arasındaki temel fark, GPT’nin EFI modunda çalışırken MBR’nin öncelikle eski BIOS modunda çalışması gerçeğinde yatmaktadır.

BIOS’taki bölüm tablosu, yalnızca dört bölüme izin veren katı bir veri yapısına sahiptir. Bu nedenle, MBR’nin dört birincil bölümü veya üç birincil bölümü ve bir genişletilmiş bölümü olabilir. UEFI, varsayılan olarak 128 bölümü destekleyebilir.

Ayrıca, BIOS bir seferde yalnızca 32 bit adresleyebilir. Bir sektör 512 bayt boyutunda olduğundan, MBR maksimum 2,19 TB disk alanını adresleyebilir. EFI 64 bit adresleyebilir ve dolayısıyla GPT 9.44 ZB disk alanına kadar uyumludur.

Sisteminizi başlattığınızda, BIOS donanımınızda POST gerçekleştirir ve ardından işletim sistemini yüklemek için MBR’de önyükleyici arar. MBR’deki önyükleyici, sabit sürücünün ilk sektörüne yazılır ve yüklenmekte olan işletim sistemine bağlıdır. Bir birincil bölümde bir önyükleyiciniz olabilir.

Buna karşılık, bir GPT modu kullandığınızda, BIOS, önyükleme sırasında EFI şemasını çağırır. EFI her şeyi halleder ve UEFI önyükleyici adı verilen ayrı bir önyükleyiciye sahiptir. Bunu, UEFI ek talimatları yürütmeden önce doğrudan belleğe yüklenen bir mini işletim sistemi olarak düşünebilirsiniz. Bu nedenle, UEFI modunu kullanırken farklı işletim sistemleri için farklı ayrı önyükleyicileriniz olabilir.

MBR
Maksimum bölüm kapasitesi 2 TB’dir. (1TB = 1000^4 bayt) 4 birincil bölümle sınırlıdır. BIOS üretici yazılımı arayüzü gerekli. Windows’un tüm sürümleri MBR’den önyüklenebilir
GPT
Maksimum bölümleme kapasitesi 9.4ZB’dir (1ZB = 1000^7 bayt) Maks. 128 birincil bölüm. UEFI üretici yazılımı arayüzü gereklidir. Yalnızca bir UEFI sisteminde yüklü olan 64 bit Windows, GPT’den önyüklenebilir
MBR’yi GPT’ye Klonlama

MBR biçimli bir sabit sürücüyü (kaynak) GPT biçimli bir sabit diske (hedef) klonlamanız gerekebilir. İlk olarak, hedef diskinizin kaynak sürücünüzle aynı veya daha büyük boyutta olduğundan emin olmanız gerekir.

Bundan sonra, MBR’yi GPT’ye klonlama üç adımda gerçekleştirilebilir.

Hedef HDD’yi GPT’den MBR bölüm stiline dönüştürün. Artık hem kaynak hem de hedef sürücüler MBR stili olduğuna göre, bunları kopyalayın. Bu, çeşitli üçüncü taraf yazılımlarla gerçekleştirilebilir. Burada tercih ettiğimiz yazılım, ücretsiz ve açık kaynaklı bir klonlama ve görüntüleme uygulaması olan Clonezilla’dır. Hedef HDD’yi MBR’den GPT bölüm stiline dönüştürün.GPT Hedef Diskini MBR’ye Dönüştür

Bir GPT sabit sürücüsünü MBR’ye dönüştürme işlemi, bölümün silinmesini ve dolayısıyla tüm verilerin kaybolmasını gerektirir. Bu nedenle, devam etmeden önce tüm önemli dosya ve belgeleri yedeklemeniz önerilir.

Bu adımı, her ikisi de aşağıda listelenen Windows’ta yerleşik iki araçtan birini kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Beğendiğiniz bir yöntem seçin.

DiskPart Kullanarak MBR’ye Dönüştür Win + R tuşlarına basın ve Diskpart yardımcı programını başlatmak için diskpart yazın. Diskpart isteminde aşağıdaki komutları çalıştırın:
liste diski (Bu, sisteminizde yüklü olan diskleri listeler. MBR olarak biçimlendirmek istediğiniz diskin numarasını not edin. GPR disklerinin Gpt sütununun altında bir * işareti vardır).
disk n’yi seçin (n, MBR’ye dönüştürmek istediğiniz disk numarasıdır).
temiz
mbr’yi dönüştür
çıkış

DiskPart Dönüştür MBR

Disk Yönetim Aracını Kullanarak MBR’ye Dönüştür Win + R tuşlarına basın ve Disk Yönetimi yardımcı programını başlatmak için diskmgmt.msc yazın. MBR’ye dönüştürmek istediğiniz diski seçin. Üzerine sağ tıklayın ve Birimi Sil…’i seçin (Disk olarak görünecektir. işlem tamamlandıktan sonra ayrılmamış).Bölümü sil

İşlem tamamlandıktan sonra tekrar diske sağ tıklayın ve bu sefer MBR Diske Dönüştür’ü seçin.Disk Yönetimi MBR diske dönüştürme

Diske bir kez daha sağ tıklayın ve Yeni Basit Birim’i seçin. Ekrandaki talimatları izleyin.yeni basit cilt

Hedef sabit diskiniz MBR bölüm biçimine dönüştürüldüğünde, Clonezilla’yı kullanarak eski sabit sürücünüzü yeni diske kopyalayabilirsiniz.

Clonezilla Kullanarak Sabit Diski Klonlama

Hedef sabit sürücüyü (az önce GPT’den MBR’ye değiştirdiğiniz), kaynak MBR sabit sürücüsüne (klonlamanız gereken) sahip bilgisayara yüklemeniz gerekecektir.

Daha sonra aşağıdaki adımlarla devam edin.

Clonezilla’nın canlı ISO dosyasını indirin. En az 500 MB boş alana sahip bir USB sürücü edinin ve FAT/FAT32 sistemine biçimlendirin (NTFS’ye biçimlendirmeyin) Clonezilla’nın içeriğini USB sürücüsüne açın. Dizin yapısını sağlam tuttuğunuzdan emin olun. Bilgisayarı yeniden başlatın ve BIOS’a önyükleyin. USB aygıtını önyükleme önceliğinin en üstüne yerleştirin. (Bu seçeneğin yerleşimi bilgisayarınıza bağlı olarak değişebilir, bu ayarı bulamazsanız lütfen kullanım kılavuzuna bakın.) Kaydedin ve BIOS’tan çıkın.Bilgisayar şimdi USB sürücüsünden önyüklenecek ve Clonezilla’yı başlatacak.Tercih ettiğiniz dili seçin, ardından Tuş Haritasına Dokunma’yı seçin.Clonezilla Tuş haritasına dokunma

Clonezilla’yı Başlat’ı seçin. Cihaz-cihaz seçin, ardından Başlangıç’ı seçin.
Clonezilla cihaz-cihaz

Diskten Yerel Diske Seçin. Kaynak Diski seçin ve Enter’a basın. Hedef Diski seçin ve Enter’a basın. Clonezilla’nın kontrol prosedürünü tamamlamasını bekleyin. Devam etmek istediğinizden emin misiniz? Çabuk. Tekrar Evet’e basın. İşlem tamamlandıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın ve önyüklenebilir USB’yi çıkarın.MBR’yi GPT’ye Dönüştür

Sabit sürücüyü başarılı bir şekilde klonladıktan sonra, artık hedef diski GPT formatına dönüştürmenin zamanı geldi.

Bu dönüştürme için Microsoft’un yerleşik MBR2GPT.exe aracını kullanabiliriz. Dönüştürme, mevcut bölüm veya dosya sistemlerini değiştirmeden GPT bileşenlerini MBR diskine uygulayarak yapılır. Bu işlem verilerinizi sağlam tutar.

Hedef sabit sürücünüzün bu komutun başarılı bir şekilde çalışması için gereken önkoşullarla eşleştiğinden emin olun.

Microsoft’a göre, gerekli ön koşullar şunlardır:

Disk MBR olarak biçimlendirilmiştir. Ön tarafında 16 KB + 2 sektör boş ve sonunda 16 KB + 1 sektör boş.MBR bölüm tablosunda en fazla 3 birincil bölüm.Bir bölüm etkin ve sistem olarak ayarlanmıştır.Hayır genişletilmiş/mantıksal bölümler. Sistem bölümündeki BCD deposu, bir işletim sistemi bölümüne işaret eden varsayılan bir işletim sistemi girişi içerir. Her birim için birim kimlikleri alınabilir ve bunlara sürücü harfleri atanabilir. Tüm bölümler, Windows tarafından tanınabilir MBR biçimlidir.

Gerekli ön koşulların karşılandığından emin olduktan sonra aşağıdaki adımları izleyin:

Win + R tuşlarına basın, cmd yazın, ardından yükseltilmiş komut istemini başlatmak için Ctrl + Shift + Enter tuşlarına basın. İstemde aşağıdaki komutları yazın:
disk bölümü
list diskHedef sürücünüz olan disk numarasını (n) not alın (önyükleme yaptığınız geçerli sürücü Disk 0 olacaktır.) Şunu yazın: çıkış. “Disk Bölümünden Ayrılıyor…” mesajını göreceksiniz, ancak bu komut isteminden çıkmayacaktır. Komut istemine şunu yazın: mbr2gpt /convert /disk:n /allowFullOS. Burada n, hedef sürücünüzün disk numarasıdır. Komut isteminden çıkın.

Son olarak, hedef diskiniz kaynak sürücünüzden daha büyük bir bölüm boyutuna sahipse, hedef diskin bir miktar sabit disk alanı kaybettiğini göreceksiniz. Endişelenme, fazladan alan kaybolmaz, geri alabilirsin.

Disk Yönetimi yardımcı programını başlatın (Win + R tuşlarına basın ve diskmgmt.msc yazın). Kurtarmak istediğiniz diski seçin, üzerine sağ tıklayın ve ardından Birimi Genişlet’i seçin.
ses seviyesini genişlet seçeneği

Bir sonraki ekranda, MB cinsinden maksimum kullanılabilir alan’daki değeri MB cinsinden alan miktarını seçin’in yanındaki kutuya kopyalayın. İleri’yi ve ardından Bitir’i tıklayın.

Hedef sürücü şimdi orijinal MBR sürücüsünden başarıyla kopyalandı ve bölüm formatı GPT olarak değiştirildi. Bu diske yüklü bir işletim sisteminiz varsa, artık UEFI özellikli bir sisteme önyükleme yapmak için kullanılabilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu