Windows

Windows’ta Misafir Hesabı Nasıl Eklenir?

Windows’ta Misafir Hesabı Nasıl Eklenir?

 

Çeşitli durumlarda, birinin bilgisayarımızı kullanma talebini reddedemeyebiliriz. Ancak gizlilik sorunu göz önüne alındığında, hiç kimse bilgilerimize tam erişime sahip olmamalıdır. Ayrıca, temperli ayarlar da kaçınmak istediğimiz bir şeydir.

Bununla başa çıkmak için Microsoft, farklı kullanıcı grupları ve uygun erişim seviyeleri sağlamıştır. Misafirler grubu içinde oluşturulan bir hesap bu amaç için en uygunudur.

Bu makale, Windows’ta misafir hesabı oluşturmanın çeşitli yöntemlerini açıklar.

Misafir Hesabı nedir?

Konuk hesabı, Windows’ta ayarları değiştirme veya sistem dosyalarını kontrol etme erişimi olmayan bir tür kullanıcı hesabıdır. Yönetici, konuk kullanıcılar için erişilebilirliği de değiştirebilir. Yönetici, sistemi bir parola veya pin ile güvence altına aldıysa, konuk kullanıcılar herhangi bir uygulamayı kaldıramaz bile.

Windows’un önceki sürümleri, konuk hesaplarını kolayca eklemek ve yönetmek için ayarlar sağlıyordu. Ancak, özelliğe uygun bir yaklaşım, tanımlanamayan bir güncellemeden kaldırıldı. Yine de bilgisayarınıza bir misafir hesabı ekleyebilir ve verilerinizi bilinen ancak kaçınılmaz olan davetsiz misafirlerden koruyabilirsiniz.

Windows’ta Misafir Hesabı Nasıl Eklenir?

Bugünlerde Windows’a doğrudan misafir hesabı ekleyemiyoruz. Ancak, zaten var olan bir kullanıcının grup türünü değiştirmek mümkündür. Bu nedenle, yeni bir konuk hesabı eklemek iki düzeyde görev içerir. Yeni bir kullanıcı hesabı oluşturma ve üyeliğini Kullanıcılar grubundan Misafirler grubuna değiştirme.

Yeni Kullanıcı Hesabı Oluşturma

Sonunda onu bir Konuk kullanıcıya dönüştürmek için önce yeni bir kullanıcı oluşturmanız gerekecek. Aşağıda bilgisayarınıza yeni bir kullanıcı eklemenin iki yolu bulunmaktadır:

Ayarlardan

Ayarlar uygulaması Misafir kullanıcı oluşturma özelliğini kaybetmiş olsa da, kesinlikle ondan yeni bir kullanıcı oluşturabilirsiniz. Aşağıda belirtilen prosedür, ayarlar aracılığıyla bilgisayarınız için yeni bir kullanıcı hesabı oluşturmada size rehberlik edecektir:

Windows + I tuşlarına basarak Ayarlar’ı açın. Hesaplar’a tıklayın. Aile ve Diğer kullanıcılar’a gidin.
aile-ve-diğer-kullanıcılar

Hesap ekle düğmesine dokunun. Bu kişinin oturum açma bilgileri bende yok’u seçin. Microsoft hesabı olmayan bir kullanıcı eklemeyi seçin. Yeni bir kullanıcı adı girin. Şifre zorunlu değildir.bu bilgisayar için bir kullanıcı oluştur

İleri düğmesine tıklayın.Kullanıcı Hesaplarından

Windows’ta özel bir Kullanıcı Hesapları iletişim kutusu hesap ayarlarıyla ilgilenir. Bunun üzerinden yeni bir kullanıcı hesabı oluşturmak için verilen adımları izleyin:

Klavyede Windows + R tuşlarına basın. control userpasswords2 yazın ve Enter’a basın. Ekle… düğmesini tıklayın.Kullanıcı hesabı

Microsoft hesabı olmadan oturum açın (önerilmez) Yerel Hesap’ı seçin.
kullanıcı ekle

Herhangi bir Kullanıcı Adı yazın ve Sonraki. Bitir’e tıklayın.

Kullanıcı adı, bitirdikten sonra Bu bilgisayar için Kullanıcılar bölümünde görünmelidir.

Üyelik Türünü Misafir Olarak Değiştirme

Yukarıdaki yöntemlerden başarıyla yeni bir kullanıcı hesabı oluşturdunuz. Ancak Windows, yeni oluşturulan herhangi bir hesap için varsayılan üyeliği Kullanıcılar olarak sağlar. Üyelik, Kullanıcılar grubundan Misafirler olarak değiştirilmelidir. Kullanıcı üyelik türünü değiştirmeye devam edelim:

İlginizi Çekebilir: Lili Apk İndir

Windows Kullanıcı Hesapları ile

Yine, Kullanıcı Hesapları aracı, yeni oluşturduğunuz kullanıcının üyelik türünü değiştirmek için kullanışlıdır. Bunu yapmak için aşağıdaki adımlarla devam edin:

Çalıştır komutuna control userpasswords2 yazın ve Enter’a basın. Bu bilgisayar için Kullanıcılar altında, daha önce oluşturduğunuz kullanıcı adıyla kullanıcıyı seçin. Ardından, Özellikler’e tıklayın.
kullanıcı-hesap-özellikleri

Yeni pencerede Grup Üyeliği’ne gidin. Diğer seçeneğini belirleyin. Açılır menüden Misafirleri seçin. Uygula’yı tıklayın.
grup üyeliği

Komut İstemi ile

GUI’yi seven bir kullanıcı değilseniz, muhtemelen komut istemini denemeli ve yeni kullanıcınızın üyelik türünü Misafir olarak değiştirmek için belirli komutları çalıştırmalısınız. Adımları takip edin:

Yönetici modunda komut istemini açın. net yerel grup misafirleri ‘Kullanıcı adı’ /add yazın ve Enter’a basın.
eklenti-misafir-kullanıcı

Kullanıcı adı’ yerine daha önce oluşturduğunuz kullanıcı adını tırnak işaretleri olmadan koyun. Bunu yapmak, yeni kullanıcı hesabınızı Misafirler grubuna ekleyecektir. Ancak sorun şu ki, hala Kullanıcılar grubu erişimine sahip. Kullanıcılar grubundan kaldırmak için devam edelim. Komutu çalıştırın; net yerel grup kullanıcıları ‘Kullanıcı adı’ /delete

misafir-kullanıcıyı kaldır

ilgili sorular
Misafir Hesabı ile Nasıl Giriş Yapabiliriz?

Yeni oluşturulan misafir hesabından oturum açmak için önce mevcut kullanıcıdan çıkış yapmalısınız. Alt tuşunu basılı tutarken F4 tuşuna basın, ardından iletişim kutusunda görünen açılır menüden Oturumu Kapat’ı seçin. Giriş ekranı yüklendikten sonra sol alt köşeden misafir kullanıcıyı seçin.

İstenmeyen Misafir Hesaplarını Nasıl Silebiliriz?

Konuk hesaplarını silmek için makalede bahsedildiği gibi Kullanıcı Hesapları iletişim kutusunu açın. Silmek istediğiniz hesaba tıklayın ve Ekle… ile Özellikler arasında bulunan Kaldır düğmesini seçin.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu