Windows

Windows’ta Sabit Diski Onarmak ve Onarmak İçin Chkdsk Nasıl Çalıştırılır

Windows’ta Sabit Diski Onarmak ve Onarmak İçin Chkdsk Nasıl Çalıştırılır

 

Chkdsk veya checkdisk, bir birimin bütünlüğünü doğrulayan ve dosya sistemi hatalarını düzeltmeye çalışan bir Windows sistem aracıdır.

Tekrarlanan disk hataları, sistem kararsızlıkları veya mavi ölüm ekranıyla karşılaşıyorsanız, sorun diskin kritik sektörlerindeki bozulma ile ilgili olabilir. Böyle bir durumda, chkdsk komutunu çalıştırarak disk bütünlüğünü kontrol etmeye ve tespit edilen bozulmaları düzeltmeye çalışmalısınız.

Aşağıdaki makaleyi, chkdsk komutunun ne olduğunu, çalıştırabileceğiniz parametreleri ve Windows’ta sabit sürücünüzde bulunan bozulmaları taramak ve hataları düzeltmek için nasıl kullanacağınızı açıklayan bir makale hazırladık.

Chkdsk Komutu Ne Zaman Kullanılır?

Sürücülerinizden birinde bir sorun olduğundan şüpheleniyorsanız chkdsk komutunu kullanabilirsiniz. Windows ile ilgili sorunlara bir disk hatasının neden olduğundan şüpheleniyorsanız da kullanabilirsiniz.
Chkdsk komutu, aşağıdaki iki tür disk hatasını algılamak ve düzeltmek için kullanılabilir: Dosya sistemi hataları. Diskin fiziksel bozulması.

Chkdsk Komut Sözdizimi

Chkdsk komutu aşağıdaki sözdizimi biçimine sahiptir ve onu yönetici ayrıcalıklarıyla çalıştırmanız gerekir.

chkdsk [<volume>[[<path>]<dosyaadı>]] [/f] [/v] [/r] [/x] [/i] [/c] [/l[:<size>]] [/b] [/scan] [/spotfix]

ParametreTanım
[<volume>]Chkdsk’nin çalışmasını istediğiniz sürücü birimi. Bu parametreyi atlarsanız, chkdsk önyükleme biriminde çalışmayı dener. Herhangi bir onarım parametresi belirtilmezse deneme başarılı olur, aksi takdirde hata verir.
[<path><filename>]Bu parametre, chkdsk’nin üzerinde çalışmasını istediğiniz dosyayı tam yolu ile belirtir.
[/f]Bu parametre, bir mantıksal diskte bulunan hataları düzeltmeye çalışır. Bu parametre ile chkdsk çalıştırılırken bu disk kilitlenmelidir.
[/v]Ayrıntılı parametre, bunu etkinleştirerek, FAT/FAT32 formatlı birimlerde taranırken her dosyanın adını görüntüler. NTFS birimlerinde bu, varsa temizleme mesajlarını görüntüler.
[/r]Bozuk sektörleri bulur ve okunabilir bilgileri kurtarmaya çalışır. /f işlevselliğini içerir. Ek olarak, fiziksel disk hatalarını tarar.
[/x]Gerekirse önce diski çıkarmaya zorlar. /f’nin işlevselliğini içerir.
[/i]Dizin girişlerini daha az güçlü bir şekilde kontrol ederek daha hızlı çalışır. Yalnızca NTFS biçimli sürücülerde çalışır.
[/c]Bunu etkinleştirmek, klasör yapıları içindeki kontrol döngülerini atlayarak tarama süresini azaltır. Yalnızca NTFS biçimli sürücülerde çalışır.
[/l[:size>]]Günlük dosyasının boyutunu kilobayt olarak ayarlar.
[/b]Yalnızca NTFS parametresi. Bozuk sektörler listesini temizler ve tüm tahsis edilmiş ve boş kümelerde hatalar için bir tarama gerçekleştirir. /r işlevselliğini içerir
[/scan]Çevrimiçi bir tarama çalıştırır. Yalnızca NTFS.
[/forceofflinefix]ile çalıştırılmalıdır [/scan] parametresi, bulunan tüm kusurların çevrimdışı onarımını zorlar.
[/perf]ile çalıştırılmalıdır [/scan] parametre, daha hızlı bir tarama için daha yüksek sistem kaynakları kullanımını zorlar.
[/spotfix]NTFS birimlerinin nokta sabitlemesini sağlar.
[/sdcleanup]Yalnızca NTFS. /f işlevselliğini içerir. Çöp, gereksiz güvenlik tanımlayıcı verilerini toplar.
[/offlinescanandfix]Birimde çalışır ve çevrimdışı tarama ve düzeltme.
[/freeorphanedchains]Yalnızca FAT/FAT32/exFAT. Artık küme zincirlerini kurtarmak yerine serbest bırakır.
[/markclean]Yalnızca FAT/FAT32/exFAT. Herhangi bir bozulma algılanmazsa birimi temiz olarak işaretler.

Kaynak: Microsoft belgesi

Chkdsk Komutunu Çalıştırın

Windows’ta chkdsk komutunu komut isteminden, powershell’den veya Windows Kurtarma Ortamı’ndan çalıştırabilirsiniz.

Chkdsk’yi Komut İsteminden Başlatmak için:
Win + R tuşlarına basın, cmd yazın, ardından yükseltilmiş komut istemini başlatmak için Ctrl + Shift + Enter tuşlarına basın. Komut isteminde şunu yazın: chkdsk vol /r . vol’u chkdsk’yi çalıştırmak istediğiniz sürücünün birim harfiyle değiştirin.Chkdsk’i Windows PowerShell’den başlatın:
Win + R tuşlarına basın, powershell yazın, ardından Yönetici PowerShell’i başlatmak için Ctrl + Shift + Enter tuşlarına basın. Komut isteminde chkdsk vol /r komutunu yürütün. vol’u chkdsk’yi çalıştırmak istediğiniz sürücünün birim harfiyle değiştirin.Sabit DiskWindows RE’den Chkdsk

Chkdsk’yi Windows Kurtarma Ortamı’ndaki komut isteminden de çalıştırabilirsiniz. Önyükleme işlemini tamamlamada sorun yaşıyorsanız veya Windows’u düzgün şekilde başlatamıyor veya çalıştıramıyorsanız, Windows RE’yi başlatabilirsiniz.

Windows kurtarma medya diskini kullanarak Windows RE’yi başlatabilirsiniz. Alternatif olarak, Windows yüklenirken kurtarma ortamıyla karşılaşana kadar sistemi birkaç kez kapatmaya zorlamak için güç düğmesine uzun basın.

Ardından, chkdsk komutlarını normal şekilde çalıştırabileceğiniz komut istemini başlatmak için Sorun Giderme > Komut İstemi’ne gidin.

Kötü Sektörler için Tarama ve Onarım

Sabit sürücünüzdeki bozuk sektörleri (fiziksel) taramanız ve onarmanız gerekiyorsa, /r parametresi ile chkdsk komutunu çalıştırmanız gerekecektir.

chkdsk cilt / rchkdsk_r

Tarama parametresi /f anlamına gelir, yani parametre aynı zamanda dosya sisteminin bütünlüğünü taramak olan /f işlevini de gerçekleştirir.

Bu seçenek, tanımlanan tüm dosya sistemi hatalarını düzeltir. Algılanan herhangi bir bozuk sektör varsa, bu da okunabilir verileri kurtarmayı dener.

Kurtarılamayan tanımlanmış bozuk sektörler, gelecekte yazılmamak için işaretlenir.

Kilitli bir sürücüde veya chkdsk’nin kilitleyebildiği bir sürücüde /r, chkdsk komutunun tam tarama ve onarım işlevselliğini sağlayabilmelidir.

Dosya Sistemi Bozulması Taraması

Yukarıda bahsedildiği gibi, /r parametresi, fiziksel sektörlerin taranması da dahil olmak üzere tam bir disk taraması gerçekleştirir. Bu nedenle, nispeten zaman alıcı bir süreçtir. Yalnızca dosya sistemini taramak istiyorsanız, bunun yerine /f parametresini kullanabilirsiniz.

Komut isteminde chkdsk vol /f yazın.

Herhangi bir dosya sistemi hatası bulunursa, chkdsk bu hataları onarmaya çalışır. Bad sektörlerin bu parametre ile tamir edilmediğini unutmamalısınız.

Chkdsk’i Çıkarın ve Çalıştırın

Hedef birimdeki bir veya daha fazla dosya açıksa, bu durumda büyük olasılıkla “Chkdsk çalışamıyor çünkü birim başka bir işlem tarafından kullanılıyor” hatasını alırsınız. Bu durumda, istendiğinde Y tuşuna basarak diski sökmeye zorlayın.
Chkdsk çalıştırılamıyor

Birimin bağlantısını kesmek ve üzerinde chkdsk çalıştırmak için /x parametresini de kullanabilirsiniz.

Yükseltilmiş komut istemine şunu yazın: chkdsk vol /r /x .

Yalnızca dosya sistemini taramak istiyorsanız, bunun yerine şu komutu yürütebilirsiniz: chkdsk vol /f /x .

Ancak, hedef sürücünüz Windows’un yüklü olduğu önyükleme birimiyse, /x parametresiyle bile bölümü kaldıramazsınız.

Birim başka bir işlem tarafından kullanıldığı için Chkdsk çalıştırılamıyor mesajıyla karşılaşacaksınız. Bu birimi, sistem yeniden başlatıldığında kontrol edilecek şekilde programlamak ister misiniz? (E/H)”
chkdsk autochk yeniden başlatıldığında başlayacak

Önyükleme biriminde chkdsk taramasını çalıştırmanız gerekiyorsa, Y’ye basın ve enter’a basın. Daha sonra sisteminizi yeniden başlatın. Bunu yaptığınızda, bilgisayarınızı başlattığınızda autochk.exe çağrılır. Bu, Windows Server başlamadan önce çalışan, yalnızca NTFS’ye yönelik bir uygulamadır.

autochk.exe programı aşağıdaki durumlarda çalıştırılabilir:

Önyükleme biriminde chkdsk komutunu çalıştırmanız gerekiyorsa. Birim kirli olarak işaretlenmişse. Chkdsk birimi kaldıramıyorsa.

İşlevsel olarak autochk.exe, Windows yüklenmeden önce çalışması ve önyükleme biriminde çalışmasına izin vermesi dışında chkdsk ile aynıdır.

Sıkça Sorulan Sorular
Chkdsk Komutu Neden Çalışmıyor?

Windows’un farklı sürümleri için yapılandırılmış çoklu önyükleme ile etkin bir hızlı başlatmanız varsa, chkdsk komutu çalışmayacaktır. Bu, disk hatası veya sürücüde etkinleştirilmiş yazma koruması gibi başka nedenlerle de olur.

Disk sürücülerinizden birinde chkdsk taraması yapmanız gerekiyorsa ancak chkdsk herhangi bir nedenle işbirliği yapmıyorsa, chkdsk’nin çalışmamasını nasıl düzelteceğiniz konusunda kapsamlı bir makalemiz var. Lütfen bir okuyun.

Chkdsk Sabit Diski Onarabilir mi?

Chkdsk, dosya sistemi hatalarını veya bozuk sektörleri taramak için iyi bir araçtır. Saklanan veriler hala okunabilir durumdaysa, bilgileri bile kurtarabilir. Ancak, chkdsk özel bir kurtarma aracı değildir. Fiziksel olarak hasar görmüş bir sabit sürücüdeki verileri düzeltemez veya kurtaramazsınız.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu