Windows

Windows’ta Sesi Ayarlamanın 9 Yolu

Windows’ta Sesi Ayarlamanın 9 Yolu

 

Windows’unuzda ayarlanan ses seviyeleri, bilgisayarda çaldığınız her sese uymayabilir. İşitme tercihlerinize göre sesi artırmanız veya azaltmanız gereken birçok durum vardır. Örneğin, Battle Royale oyunlarını oynarken düşmanın ayak seslerini duymak için sesi yükseltmeniz gerekebilir. Ya da yatıştırıcı müzik dinlerken sesi kısın.

İster uygulamaya özel ses seviyelerini ister tüm sistemi ayarlamaya çalışın, oldukça kolay bir işlemdir. Sesi yönetmek için Windows’ta GUI arayüzünü veya ses ayar düğmelerini kullanabilirsiniz.

Bu makalede, Windows’ta ses düzeyini ayarlamak için kullanabileceğiniz çeşitli yollar konusunda size rehberlik edeceğiz.

Windows’ta Ses Nasıl Ayarlanır?

Ses düzeylerini çeşitli şekillerde ayarlayabilirsiniz. Klavyenizdeki ses kontrol tuşunu kullanmaktan üçüncü taraf bir uygulama kullanmaya kadar, sistem ses seviyenizi ayarlayabilirsiniz.

Burada, Windows’ta ses seviyesini değiştirmek için 9 yöntemden oluşan bir liste derledik. Daha fazla gecikmeden bu yöntemleri inceleyelim.

Hoparlörlerinizdeki Ses Tekerleği’ni kullanın

hoparlör tekerleği

Bilgisayarınızla kablolu veya kablosuz hoparlörler kullanıyor olabilirsiniz. İçlerine yerleştirilmiş bir ses kontrol tekerleği, kaydırıcı veya düğmelere sahiptirler. Windows’ta ses seviyesini değiştirmek için kullanabilirsiniz. Kaydırıcının kenarlarında Maks ve Min olarak işaretlenirler. Lütfen ihtiyacınıza göre kaydırın ve ses seviyesini ayarlayın.

Klavyedeki Tuşları Kullanın

Klavyenizin içine yerleştirilmiş bir dizi multimedya tuşu vardır. Kullandığınız klavyenin modeline bağlı olarak, üzerlerinde ses simgelerinin basılı olduğu tuşları göreceksiniz. Normalde ses kontrol tuşları çoğu dizüstü bilgisayarda F7 ve F8’dir. Harici multimedya klavyeler söz konusu olduğunda, bunları F2 ve F3’te göreceksiniz.

Ses düzeylerini değiştirmek için dizüstü bilgisayarınıza göre tuşlara basın. Bazı cihazlarda ayarlar, ses seviyesi kontrol tuşlarına basmadan önce Fn tuşuna basmanız gerekecek şekilde yapılandırılabilir. Bu ses tuşlarına tek başına basmak işe yaramadıysa, Fn tuşuyla aynı anda basın; çalışması gerekir. Bazı klavyelerde ses seviyesi tuşları için ayrı bir panel bile bulunur. Bulun ve gerekli tuşlara basın.

mekanik klavyede ses düğmesi

Windows ayrıca bazı uygulamalar için ses denetimi katmanı sağlar. Örneğin, Google Chrome’u kullanarak YouTube’da bir şarkı dinliyorsanız. Bu ses kontrol tuşlarına bastığınızda ekranınızda bir ses seviyesi kaydırıcı yerleşimi de göreceksiniz. Ses düzeylerini değiştirmek için de kaplamayı kullanabilirsiniz.

hacim kaplaması

İpucu: Fn+ses kontrol tuşuna basmakta zorlanıyorsanız, sesi ayarlamak için Windows tuşu + Fare tekerleği kaydırma gibi belirli bir kısayol tuşu atayabilirsiniz. 3RVX gibi üçüncü taraf uygulamalar bu işlevi sağlar.

Bilgisayar Monitörünüzdeki Düğmeleri Kullanın

ASUS gibi bazı üreticiler, ASUS VA279HAL’de olduğu gibi monitörlerine yerleşik hoparlörlere sahiptir. Bu tür monitörler kullanıyorsanız, ön veya arka panellerinde ses ayar düğmesi veya kaydırıcı da bulunur. Sesi kolayca ayarlamak için kullanabilirsiniz.

Bazı monitörlerin üzerinde ses jakları bile vardır. Harici hoparlörler bağlıyorsanız, hoparlörlerinizdeki ses kontrol tekerleği ile birlikte monitörden ses seviyesini de değiştirebilirsiniz.

Tabletinizdeki Düğmeleri Kullanın

Tablet cihazlarda Windows kullanıyorsanız, ses seviyesini ayarlamak için kenarında ayrı bir düğme bulacaksınız. Böyle bir cihaza örnek olarak Lenovo Thinkpad Tablet 2 verilebilir.

Düğmenin konumu, kullandığınız cihazın modeline bağlı olarak değişebilir. Thinkpad’in bazı modellerinde üst kenarda ses düğmesi, bazılarında ise sol kenarda ses düğmesi bulunur. Ses düğmesinin tam olarak nerede olduğunu öğrenmek için kullanım kılavuzuna bakın.

Görev Çubuğundaki Hoparlör Simgesini Kullan

GUI arayüzünü kullanarak Windows’ta ses seviyesini ayarlamanın en kolay yolu budur. Görev çubuğunun sağ alt köşesinde, sistem sesini artırabileceğiniz veya azaltabileceğiniz bir hoparlör simgesi vardır.

Bu adımları takip et:

Lütfen görev çubuğundaki hoparlör simgesine gidin ve tıklayın. Hızlı Ayarlar panelinde bir ses kontrol kaydırıcısı göreceksiniz. Kaydırma çubuğunun üzerine tıklayın ve sesi artırmak için farenizi sağa veya sesi azaltmak için sola sürükleyin .
Windows

Ses düzeylerini değiştirmek için ayrıca farenizdeki kaydırma düğmesini, klavyenizdeki ok tuşlarını kullanabilir veya kaydırma çubuğunda herhangi bir yeri tıklatabilirsiniz.Ayarlardan Hacim Karıştırıcısını Kullan

Ardından, Windows’ta ses düzeyi karıştırıcı özelliğini kullanabilirsiniz. Ses düzeyi karıştırıcı yalnızca ses düzeyini uyarlamaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kullanmayı planladığınız giriş ve çıkış ses aygıtlarını yapılandırmaya da yardımcı olur.

Hacim karıştırıcısını nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Klavyenizde Windows + I tuşlarına aynı anda basarak Ayarlar’ı açın. Ses menüsüne gidin ve Ses Mikseri’ni seçin.
ses ayarlarında ses mikseriSes düzeyi karıştırıcı penceresinin üstünde bir ses kaydırıcısı göreceksiniz. İhtiyacınıza göre kaydırın.
ses mikserinde kaydırıcıSesi Ayarlamak için Bir Masaüstü Kısayolu Kullanın

Hacim karıştırıcısına erişmek için bir masaüstü kısayolu bile oluşturabilirsiniz. Birim karıştırıcı için bir masaüstü kısayolu oluşturmak için şu adımları izleyin:

Masaüstünüzdeki boş alana sağ tıklayın ve Yeni > Kısayol’u seçin. Hedef konum için metin alanına C:\Windows\System32\SndVol.exe kopyalayıp yapıştırın
hacim karıştırıcı için kısayol oluştur

İleri düğmesini tıklayın. Kısayolunuza bir ad verin. Örneğin, “VolumeMixerShortuct” ve Bitir düğmesine tıklayın.Uygulamaya Özel Ses Kontrolünü Kullanın

VLC medya oynatıcılar gibi bazı uygulamalar, kendilerine entegre edilmiş ayrı bir ses kaydırıcısına sahiptir. Kullanıyorsanız ve ses seviyelerini değiştirmek istiyorsanız, bunun için VLC medya oynatıcıdan çıkmanıza gerek yoktur. Entegre kaydırıcıyı kullanabilir ve ses seviyesini değiştirebilirsiniz.

Ayrıca, ses düzeyi karıştırıcı, uygulamaya özel ses düzeyini ayarlamanıza da olanak tanır. Diğerlerini etkilemeden yalnızca bir uygulamanın sesini azaltabilir veya artırabilirsiniz.

Uygulamaya özel sesi ayarlamak için bir ses mikserinin nasıl kullanılacağı aşağıda açıklanmıştır:

Ayarlar’ı açmak için klavyenizdeki Windows + I tuşlarına basın. Sağ bölmeden Ses menüsünü açın. Aşağı kaydırın ve Volume Mixer’ı seçin. Bilgisayarınızdaki her uygulamanın ses seviyelerini göreceksiniz. Kaydırıcıyı sürükleyin ve ses seviyesini ayarlayın.
ses ayarlı karıştırıcı

Üçüncü Taraf Uygulaması Kullanın

Windows içindeki ses ayarlarından memnun değilseniz ve daha fazla ince ayar yapmak istiyorsanız, üçüncü taraf uygulamaları bile kullanabilirsiniz. Equalizer APO gibi uygulamalar sesi ihtiyaçlarınıza göre işlemenize ve ses üzerinde tam kontrol sahibi olmanıza yardımcı olur. Ses seviyelerini ayarlama gibi basit bir işlevden başlayarak, uygulamayı kullanarak sesi eşitlemeye kadar gidebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Lili Apk İndir

ilgili sorular
Bir Arama Yaparken veya Alırken Diğer Tüm Sesleri Nasıl Kapatabilirim?

Bir şarkı dinliyorsanız ve bilgisayarınızda bir telefon görüşmesi alırsanız, aramayı almadan önce müziğin sesini otomatik olarak kısabilir veya sessize alabilirsiniz. Ayarlar > Ses’i açın ve ardından Diğer ses ayarları’nı seçin. Ses penceresindeki İletişim sekmesine atlayın ve Diğer tüm ses seçeneklerini kapat seçeneğini işaretleyin. Ayarları kaydedin ve çıkın.

Windows’ta Ses Kontrolü Çalışmıyor Nasıl Onarılır?

Bilgisayarınızda ses kontrolü çalışmıyorsa, ses seviyesini ayarlayamazsınız. Bir ses sorun gidericisini çalıştırmak ve ses sürücülerini güncellemek gibi bu hatayı gidermek ve düzeltmek için belirli adımlar vardır. Ses kontrolünüz çalışmıyorsa lütfen bu ayrıntılı kılavuza bakın.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu