Windows

Windows’ta Varsayılan Uygulama Yükleme Konumu Nasıl Değiştirilir?

Windows’ta Varsayılan Uygulama Yükleme Konumu Nasıl Değiştirilir?

 

Yüklü tüm uygulamalar, siz onları manuel olarak değiştirmediğiniz sürece varsayılan dosya konumlarında kalır. Bilgisayarınızda zamanla daha fazla dosya biriktikçe, varsayılan klasörde depolama alanı tükenebilir. Bu durumlarda, varsayılan yükleme konumunu değiştirmek işe yarar.

Uygulama yüklemesi için varsayılan konumu birkaç farklı şekilde değiştirebilirsiniz. Bunu yapma süreci zor görünebilir, ancak sizin için anlaşılması kolay adımlarımız var. Bu nedenle, sadece birkaç dakika içinde öğrenmek için bu makalede belirtilen yöntemleri izleyin.

Varsayılan Kurulum Konumumu Ne Zaman Değiştirmeliyim?

Yüklediğiniz tüm programlar yerel sürücüde kalır (varsayılan olarak C sürücüsü). Bilgisayarınız gecikebilir ve tam bir yerel sürücü ile programları açmak yavaşlayabilir. Bilgisayarınızda bu durumlarla karşılaşırsanız, mümkün olan en kısa sürede yükleme konumunu başka bir yerde değiştirin.

Yerel sürücünüzü aşırı kullanmaktan kaçınmak için dosyalarınız için ayrı sürücüler ve klasörler oluşturun. Bunu yapmak için sürücünüz için bir bölüm oluşturabilirsiniz. Ardından, sistem dosyalarınızı yerel sürücüde ve diğer programları ayrı bir sürücüde tutun.

Ayrıca, erişimi daha kolay olacak şekilde konumu değiştirmek isteyebilirsiniz. Öyleyse, aynı sürücüdeki tanıdık bir klasöre taşıyabilirsiniz. Veya daha önce belirtildiği gibi, daha fazla alana sahip farklı bir sürücüye değiştirebilirsiniz.

Windows’ta Varsayılan Uygulama Yükleme Konumu Nasıl Değiştirilir?

Windows’un varsayılan uygulama yükleme konumunu değiştirmenin birkaç yolu vardır. Kayıt defteri düzenleyicisini kullanmak, yüklü uygulamalarınızın tam konumunu belirlemenizi sağlar. Benzer şekilde, sistem ayarlarından gelecekteki kurulumlarınız için sürücüyü değiştirebilirsiniz. Varsayılan uygulama yükleme konumunu değiştirmek için bir yöntemler listesi derledik.

Kayıt Defteri Düzenleyicisinden

Başlangıçta, varsayılan yükleme konumunu değiştirmek istediğiniz klasörü belirleyin. Daha sonra ihtiyaç duyacağınız için hedef klasör yolunu panonuza kopyalayın.

Uygulamalar için tercih edilen bir hedef klasörünüz yoksa bir tane oluşturmanız gerekir. Ancak, karışıklığı önlemek için birden çok alt klasör oluşturmamak daha iyidir. Tercihen, klasörleri yeterli depolama alanına sahip yeni bir sürücüde oluşturabilirsiniz. Ardından, aşağıda belirtilen adımları izleyin:

Arama kutusuna tıklayın ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ne yazın
kayıt düzenleyici

Sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır’ı seçin Bu yola taşı
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion
yol

Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nin sağ tarafındaki ProgramFilesDir’e çift tıklayın. Değer verisi kutusuna, daha önce kopyaladığınız hedef klasörün konumunu yapıştırın.
yeni yolArdından, Tamam’a basın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Daha sonra konumun değişip değişmediğini Veriler bölümünden görebilmelisiniz. Ardından, yüklediğiniz tüm uygulamalar yeni klasörde saklanacaktır.

Not: Sisteminiz bazı durumlarda konum değişikliklerini desteklemeyebilir. Ayrıca, varsayılan konumu ilk kez değiştirdiğinizde hatalar yapabilirsiniz. Bu nedenle, değiştirmeden önce Kayıt Defterinin bir yedeğini alın.

Depolama Ayarlarından

Kayıt Defteri düzenleyicisini kullanarak varsayılan kurulumunuzun tam konumuna karar verebilirsiniz. Ancak, uygulama yüklemesi için varsayılan sürücüyü depolama ayarlarından değiştirebilirsiniz.

Uygulama kurulumunun yanı sıra, aşağıda belirtilen işlemi kullanarak müzik, video ve belgeler için varsayılan konumu da değiştirebilirsiniz.

Başlat’a tıklayın ve Ayarlar simgesini seçin.Sistem’i seçin Pencerenin sol tarafındaki Depolama’ya tıklayın.Ardından, Gelişmiş depolama ayarına tıklayın. (Yalnızca Windows 11 için) Daha fazla depolama ayarları bölümünden Yeni içeriğin kaydedildiği yeri değiştir’e tıklayın. Yeni uygulamalardan hedef klasörü değiştirin, şuraya kaydedilir:yeni-aps-konumu

Yerel Sürücüden (C:) tercih ettiğiniz sürücüye geçin (D:) Uygula’ya basın

Konumun değişip değişmediğini kontrol edebilirsiniz. Konumu değiştirdikten sonra, hedef sürücüde yeni uygulamalar için üç yeni klasör olmalıdır. Bunlar Yönetici, Program Dosyaları ve Windows Uygulamalarıdır.

Yüklü Uygulamaları Başka Bir Sürücüye Nasıl Taşırım?

Uygulamaları yeni bir sürücüye aktarmak, yerel sürücünüz dolarsa yardımcı olur. Microsoft mağazasından yüklediğiniz uygulamaları bir sürücüden diğerine aktarabilirsiniz. Bunun için aşağıda belirtilen adımları izleyin:

Başlat’a tıklayın ve ayarlar simgesini seçin. Veya arama çubuğundan Ayarlar’ı arayın.
uygulamaUygulamalar’a tıklayın ve Uygulamalar ve özellikler’i açın.
UYGULAMALAR VE ÖZELLİKLERKaydırın ve aktarmak istediğiniz uygulamaya tıklayın. Taşı’ya tıklayın ve Bu uygulamayı taşımak için bir sürücü seçin: bölümünden hedef sürücünüzü seçin.
hareketArdından iletişim kutusunda Taşı’ya tıklayın.

Tarayıcılardan veya diğer harici kaynaklardan yüklediğiniz uygulamaları taşıyamazsınız. Bu tür uygulamaları yeniden yüklemeniz gerekir.

Ancak bu işlem yalnızca yüklü uygulamalar için çalışır. Bu, masaüstü programlarını yükleme işlemi değildir.

İlginizi Çekebilir: Lili Apk İndir

Not: Bazı uygulamalar, farklı bir konuma taşındıktan sonra veri kaybı yaşayabilir veya anormal şekilde çalışabilir. Bu sorunla karşılaşırsanız, bu uygulamaları yeniden yüklemek en iyisidir.

Varsayılan İndirme Konumunu Nasıl Değiştiririm?

Aynı klasöre indirmeye devam ederseniz, varsayılan yükleme klasörünü değiştirmek yardımcı olmayabilir. Bu nedenle, onu yeni bir yere taşımak yardımcı olacaktır.

Bu PC ve İndirilenler klasörünü açın
İndirilenler

Sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin
özellikleriKonum sekmesini seçinTaşı tıklayın
hareket

İndirmeleriniz için yeni bir hedef klasör seçinArdından Uygula’ya tıklayınBir onay açılır penceresi açılır. Evet’e tıklayın.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu