Windows

Windows’ta Web Kameranızı Hangi Uygulamanın Kullandığını Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Windows’ta Web Kameranızı Hangi Uygulamanın Kullandığını Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

 

Windows’unuzdaki uygulamalar ve özellikler, farkında olmadan sisteminizin kamerasını kullanabilir.

Yerleşik veya Üçüncü taraf, bilgisayarınızda kamera erişimi gerektirebilecek çeşitli uygulamalar olabilir. Ve bazen kamerayı kullanma izni verdiğinizde birkaç özellik sorunsuz çalışabilir. Ancak, özellikle emin olmadığınız uygulamalarda her zaman gizlilik endişeleri vardır.

Gizlilik ve güvenlik konusunda hassas biriyseniz, kameramı hangi uygulamanın kullandığını görebilirsiniz. Bu yazıda tam olarak bunu tartışacağız.

Windows’ta Hangi Uygulama Kameramı Kullanıyor?

Hangi uygulamanın kameranızı kullandığını kontrol etme işlemi Windows 10 ve 11’de biraz farklıdır. Bilgisayarınızın kamerasını kullanan uygulamaları öğrenmek için aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz.

Windows 10’da
Klavyede Windows logosu ve I tuşu kombinasyonuna basarak Windows Ayarları’nı açın.Ardından Gizlilik’i seçin.Şimdi sol taraftaki panelden Kamera seçeneğine tıklayın. Uygulama izinleri segmenti altında olmalıdır. Kamera ayarları menüsünü göreceksiniz. Oradan, hangi Microsoft Store uygulamalarının kameranıza erişebileceğini seçin seçeneğine kaydırmanız gerekir. Ardından, hangi uygulamaların yanlarında düğmenin açık olduğunu görün.

hangi microsoft-store-uygulamanın-kameranızı-kullanacağını seçin

Uygulamanın yanındaki düğmeyi değiştirerek uygulamalar için kamera erişimine izin vermeyebilirsiniz. Windows 11’de
Ayarlar menüsünü başlatmak için bilgisayarınızın klavyesindeki Windows + I düğmelerine basabilirsiniz. Oradan, sol kenar çubuğundan Gizlilik ve güvenlik’i seçin. Ardından, Uygulama izni bölümüne gidin ve Kamera’yı seçin. Şimdi, Uygulamaların kameranıza erişmesine izin ver bölümünün altındaki uygulamaların listesini görebilirsiniz. Uygulamanın yanındaki düğme ‘Açık’ durumdaysa, uygulama bilgisayarınızdaki kamerayı kullanıyor demektir.
uygulamaların-pencerelerde-kameranıza-erişmesine izin verin-11

Kamera erişimini kısıtlamak için uygulamanın yanındaki düğmeyi kapatın. Web Kameramı Hangi Uygulamanın Kullandığını Nasıl Görebilirim?

Process Explorer ile belirli bir dosya veya dizini kullanan programı arayabilirsiniz. Bilgisayarınızda açılan Dynamic Link Library (DLL) ve tutamaçların tüm detaylarını görüntüleyebilir.

İlginizi Çekebilir: Lili Apk İndir

Ayrıca, PC’nizin web kamerasını kullanan uygulamaları ve programları tanımanıza yardımcı olabilir. Böyle yaparak,

İlk olarak, Resmi Microsoft sayfasından İşlem Gezgini’ni indirin. İndirilen dosyayı açın ve tüm dosyaları çıkarın. Şimdi, başlatmak için uygulama dosyasını seçin. 64 bit Windows sürümü kullanıyorsanız ‘procexp64’ adını göreceksiniz. Şimdi, web kamerasının cihaz adını bulmanız gerekiyor. Bunun için Windows + X tuşlarına basarak Aygıt Yöneticisi’ni açın ve listeden Aygıt Yöneticisi’ni seçin. Ardından, Görüntüleme aygıtları’na çift tıklayın. Web kamerası adı görünecektir. Web kamerası adına sağ tıklayın ve Özellikler seçeneğini seçin. Ayrıntılar sekmesini seçin. Ardından, Özellik altında açılır menüyü tıklayın. Listeden kaydırıp Fiziksel Aygıt Nesne Adı’nı seçin.
Windows-DeviceManager-Webcam-PDOname

Değer altında, cihaz adını göreceksiniz. Üzerine sağ tıklayın ve Kopyala’yı seçin. Şimdi İşlem Gezgini penceresine geri dönün. Üst panelden Bul seçeneğini seçin. Tutamacı veya DLL Bul… seçeneğini seçin.seç-bul-dll

Ardından, Handle or DLL substring bölümüne sağ tıklayın ve Yapıştır seçeneğine basın. Şimdi, Ara düğmesine tıklamanız gerekiyor. Bilgisayardaki web kamerasını kullanan uygulamaların ve özelliklerin listesini göreceksiniz.Mac’te Hangi Uygulamaların Kameramı Kullandığını Nasıl Kontrol Edebilirim?

Windows’a benzer şekilde, Mac’teki bazı uygulamalar ve özellikler, fotoğraf çekmek ve video kaydetmek için kamera erişimi gerektirir. Bu izni vermek size kalmış. Durum, özellikle üçüncü taraf uygulamalarda ortaya çıkar. Bu arada, Mac’teki Photo Booth, FaceTime ve diğer yerleşik uygulamalara kamerayı kullanma izni otomatik olarak verilir.

Mac’te hangi uygulamaların kameranızı kullandığını öğrenmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Apple menüsünü açmak için Apple simgesini seçin. Ardından, Sistem Tercihleri ​​seçeneğine tıklayın. Ardından, Güvenlik ve Gizlilik’i seçin. Şimdi, Gizlilik seçeneğini seçin. Bundan sonra, Kamera’yı tıklayın. Şimdi kamerayı kullanan uygulamaların bir listesini göreceksiniz. Mavi onay işaretine sahip olanlar, uygulamanın kameraya erişim iznine sahip olduğunu belirtir.
mac'te-kamera-kullanarak-uygulamaları kontrol et

Telefonumda Hangi Uygulama Kameramı Kullanıyor?

Telefonunuzda düzgün çalışması için kamera izni gerektiren çeşitli yerleşik ve üçüncü taraf uygulamalar vardır. Hangi uygulamalara kameraya erişim izni verdiğinizi unutabilirsiniz. Bunu kontrol etme prosedürü iPhone ve Android cihazlarda değişiklik gösterir.

Telefonunuzdaki kamerayı hangi uygulamanın kullandığını şu şekilde inceleyebilirsiniz:

iPhone’da

Ayarlar simgesini seçin. Aşağı kaydırın ve Gizlilik seçeneğine basın. Bundan sonra, Kamera seçeneğine dokunun. Bir uygulama listesi görünecektir. Kameranıza erişiyorsa uygulamanın yanında Yeşil düğmeyi göreceksiniz. Değilse, Gri görünür.
Windows

Android’de

Ayarlar menüsüne gidin. Ardından, Android cihazınıza bağlı olarak Gizlilik veya Gizlilik koruması’nı seçin. Ardından, Tüm izinler veya İzin yöneticisi’ne (cihazınızda hangisi görünüyorsa) dokunun. Şimdi, Kamera seçeneğini belirleyin. Üç bölüm göreceksiniz: Her zaman izin verilir, Yalnızca kullanımdayken izin verilir ve Şimdi izin verilir. İlk iki bölümün altındaki uygulamalar, telefonunuzdaki kamerayı kullananlardır. yalnızca kullanım sırasında izin verilir

Masaüstü Uygulamaları için Kamera Nasıl Etkinleştirilir veya Devre Dışı Bırakılır?

Bilgisayarınızdaki birçok uygulama ve özellik, düzgün çalışması için kamera erişimi gerektirir. Masaüstü uygulamaları için kamera iznine izin verilip verilmeyeceğine karar verebilirsiniz. Bahsettiğimiz ayarları etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Ayarlar menüsünü açın. Ardından Gizlilik seçeneğini seçin. Kameraya gidin ve sol taraftaki bölmeden seçin. Şimdi, Kamera menüsünde aşağı kaydırın ve Masaüstü uygulamalarının kameranıza erişmesine izin ver seçeneğinin altındaki düğmeyi açıp kapatın. masaüstü uygulamalarının-kameranıza-erişmesine izin verin

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu