Yazılım

WordPress AMP Nedir ve Nasıl Kurulur?

Bir web sitesini yalnızca ana sayfasının yüklenmesinin uzun sürdüğünü bulmak için ziyaret etmekten daha sinir bozucu çok az şey vardır . Daha da kötüsü, görüntülerin kalitesiz olması ve düzenlerin iyi optimize edilmemesidir.

Aslında, bir Google araştırması , insanların yüzde 53’ünün üç saniye veya daha kısa sürede yüklenmeyen siteleri terk ettiğini ve bunun da hemen çıkma oranlarının yüksek olmasına ve gelirlerin düşmesine yol açtığını buldu.

Bu sorunlarla başa çıkmak için Google, Hızlandırılmış Mobil Sayfaları (AMP) oluşturdu. AMP yalnızca sitenizin yüklenme süresini hızlandırmakla kalmaz, aynı zamanda etkileyici bir site , heyecan verici bir mobil deneyim tasarlamanıza ve ortalama tıklama oranında (TO) artışa yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir: Windows 11’de Misafir Hesabı Nasıl Oluşturulur

Bu kılavuzda, Google AMP’nin neden mobil sayfalar için Google’ın tercih ettiği biçim olduğunu ve WordPress için AMP’yi nasıl uygulayabileceğinizi açıklayacağız.

Google AMP Nedir?

Google AMP, hafif, kullanıcı öncelikli web siteleri oluşturmaya ve oluşturmaya yardımcı olmak için Ekim 2015’te başlatılan bir web bileşeni çerçevesidir. Mobil girişim, web sayfanızın sadeleştirilmiş bir sürümünü sunarak web’i hızlandırmak için tasarlanmıştır.

WordPress AMP

WordPress, Pinterest, Washington Post ve Reddit gibi birçok büyük şirket AMP’yi benimsedi ve aylık tekil ziyaretçi sayısında artış yaşadı .

Web sayfanız Google’da AMP aracılığıyla mobil kullanıcılara sunulduğunda, basit ve basit görünecek ve böylece AMP’nin ışık hızında, dinamik deneyimler ve daha iyi kullanılabilirlik hedefine ulaşacaktır.

WordPress Sitenizde AMP’ye İhtiyacınız Var mı?

AMP hızlıdır, ancak web sayfalarının daha hızlı yüklenmesini sağlamanın veya site hızınızı artırmanın tek yolu bu değildir .

AMP’nin yayıncılar, işletmeler ve diğer sektörler üzerindeki olumlu etkisini gösteren birçok vaka çalışması vardır, ancak birçok vaka çalışması başarısızlığı da vardır. Bu, AMP’nin tüm siteler için olup olmadığına dair kesin bir karar olmadığı anlamına gelir.

Yine de doğru görünen şey, AMP’nin başarısının bazı karar faktörlerine bağlı olmasıdır. Örneğin, kullanıcılarınız öncelikle masaüstündense, AMP sayfaları zengin özelliklerle masaüstünde görüntülenmediğinden ve AMP Önbelleğinden sunulmadığından AMP sizin için değildir, bu nedenle kullanıcılar bu avantajlardan yararlanamayabilir.

Altın kural, AMP’nin öncelikle haber siteleri ve bloglar çalıştıran yayıncılar için önerilmesidir. Portföy sitesi veya açılış sayfaları gibi başka herhangi bir şeyin mutlaka AMP’ye ihtiyacı yoktur.

Ayrıca, AMP olmayan sayfalarınız 2,5 saniyelik standart içinde veya altında yüklenebiliyorsa, muhtemelen AMP’yi yüklemeniz veya bakımını yapmanız gerekmez.

Bir WordPress Sitesinde AMP Nasıl Uygulanır?

WordPress’te web sayfanızın AMP sürümünü oluşturmak, yalnızca geliştiricilerin üstesinden gelebileceği bir görev gibi görünebilir, ancak biraz bilgi ve rehberlikle bunu kendi başınıza yapabilirsiniz.

Google, bir AMP sayfası oluştururken, sayfayı entegre ederken ve optimize ederken, analitik izlemeyi ayarlarken ve ardından sayfayı sitenizin ihtiyaçlarına göre tasarlarken size yol gösteren bir iş akışı sürecine sahiptir.

Başlamak için Google size, kopyalayıp bir .html uzantısına kaydedebileceğiniz ve ardından gerekli işaretlemeyi ekleyebileceğiniz bir şablon kodu sağlayacaktır. Bu, sayfayı uygulanabilir bir AMP HTML belgesine dönüştürecektir.

Yayınlamadan önce , kenar çubuğunda sağlanan talimatları kullanarak resimler ekleyebilir, düzeni değiştirebilir , sayfayı SEO için optimize edebilir , önizleyebilir ve sayfaları sonlandırabilirsiniz.

İsterseniz, kendi WordPress sitenizde denemeden önce amp.dev ana sayfasında AMP ile deneme yapabilirsiniz.

Google AMP’yi WordPress’e Nasıl Yüklersiniz?

Google AMP’yi WordPress sitenize manuel olarak kurmak ve yüklemek karmaşıktır. Ancak, süreci kolaylaştırmak için WordPress için resmi AMP eklentisi , WP için AMP veya AMP WP gibi eklentileri kullanabilirsiniz .

Bu kılavuz için, resmi WordPress AMP eklentisini kullanarak bir WordPress sitesinde AMP’yi nasıl kuracağınızı ve yükleyeceğinizi göstereceğiz.

AMP’yi Yüklemek için WordPress AMP Eklentisi Nasıl Kullanılır

 1. Başlamak için WordPress sitenize WordPress AMP eklentisini kurun ve etkinleştirin. WordPress panosuna gidin, Eklentiler > Yeni Ekle’yi seçin .
 1. Arama kutusuna AMP eklentisi yazın ve eklentiyi yüklemek için Şimdi Yükle’yi seçin .

Not : WordPress.com kullanıyorsanız, herhangi bir eklenti yüklemek için İşletme planına yükseltmeniz gerekir .

 1. Eklentiler > Yüklü Eklentiler’e gidin , AMP’yi bulun ve AMP eklentisini etkinleştirmek ve sitenizde çalışmasını sağlamak için Etkinleştir bağlantısını seçin .
 1. Eklentiyi etkinleştirdikten sonra, AMP sayfalarını özelleştirmek için ayarları yapın. Eklentiyi yapılandırmak için AMP > Ayarlar’a gidin ve AMP sayfa ayarlarınızı yapılandırmak için sihirbazı kullanın.
 1. Ayarları değiştirdikten sonra Yayınla düğmesini seçin. Siteniz ziyaretçilerinize görünmeyecek veya Google tarafından keşfedilemeyecek, ancak sayfaların, yayınların veya her ikisinin AMP sitenizde gösterilmesini isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz. Bunu yapmak için AMP > Ayarlar > Gelişmiş Ayarlar’a gidin ve daha fazla seçenek almak için Desteklenen Şablonlar onay kutusunun seçimini kaldırın .
 1. İstediğiniz seçenekleri belirleyin ve ardından Değişiklikleri Kaydet’i seçin .
 1. Ayrıca Eklentiler > Yeni Ekle’ye gidip Yoast SEO & AMP’yi arayarak Yoast SEO’yu AMP kurulumunuza entegre edebilirsiniz .
 2. Şimdi Kur’u seçin ve eklentiyi etkinleştirin . Etkinleştirildiğinde, SEO’ya gidin ve sayfanız için daha fazla özelleştirme seçeneği elde etmek için AMP’yi seçin ve ardından Değişiklikleri Kaydet’i seçin .
 3. Yayınlamadan önce, istediğiniz herhangi bir gönderinin veya sayfa URL’sinin sonuna amp ekleyerek AMP sitenizi önizleyin . Örneğin, https://yourwebsite.com/blog-post-title/amp/ adresine gidebilirsiniz.

WordPress AMP Nasıl Doğrulanır

WordPress sitenize AMP yüklendiğinde, bir sonraki adım, doğru çalışıp çalışmadığını test etmektir. Yalnızca bu değil, doğrulama, desteklenen platformların sitenize erişmesini ve sitenize bağlantı vermesini de sağlar ve sorun giderme için AMP hatalarını bulmanızı sağlar .

WordPress AMP’yi manuel olarak veya Google’ın AMP Test aracını kullanarak doğrulayabilirsiniz .

WordPress AMP’yi Manuel Olarak Doğrulama

 1. Bunu yapmak için bir AMP sayfası açın ve ardından doğrulamakta olduğunuz web sayfasının URL’sinin sonuna #development=1 ekleyin.
 1. Tarayıcınıza gidin ve geliştirici araçları konsolunu açın . Firefox kullanıyorsanız menü > Web Geliştirici > Web Konsolu’nu seçin . AMP sayfasında herhangi bir hata varsa, bunlar kırmızı renkle vurgulanacaktır.

Doğrulama hatalarına yanlış kod, geçersiz önekler veya izin verilmeyen etiketler neden olabilir, ancak hatanın yanında nedenlerin bir açıklamasını göreceksiniz.

Google’ın AMP Test Aracını Kullanarak WordPress AMP Nasıl Doğrulanır?

 1. Google AMP Test aracı sayfasını açın, sitenizin, yayınınızın veya sayfanızın URL’sini girin ve ardından Test URL’sini seçin . Ayrıca sitenin kodunu yapıştırabilir ve URL’yi Test Et ‘i seçebilirsiniz .
 1. Googlebot sitenizi analiz edecek ve geçerliyse, AMP sayfalarınızın Google SERP’lerinde nasıl görünebileceğinin bir önizlemesini göreceksiniz.

Google AMP Test aracı ile AMP hatalarını tespit edebilir ve sitenizde soruna neden olan kodu görebilirsiniz. Analizi iş arkadaşlarınızla paylaşmak için Paylaş düğmesini de seçebilirsiniz .

Kodunuzun doğrulandığından emin olmak için Google AMP Doğrulayıcı aracını veya sayfaları doğrulayan ve tüm uyarıları veya hataları gösteren Chrome AMP uzantısını da kullanabilirsiniz .

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu