Mobil

Yakınlık Sensörü Telefonda Çalışmıyor mu? Düzeltmenin 7 Yolu

Yakınlık Sensörü Telefonda Çalışmıyor mu? Düzeltmenin 7 Yolu

 

Telefonunuzdaki yakınlık sensörü, rastgele dokunmaları önlemek ve pilden tasarruf etmek için aktif bir arama sırasında ekranı otomatik olarak kapatır. Sensör, telefon ekranınızın üstünde küçük siyah bir nokta olarak görünür. Ancak ortam uygun değilse sensör anormal davranabilir.

Örneğin, arama sırasında ekranı kapatmadığını fark edebilirsiniz. Veya ekran kapanıyor, ancak arama sona erdikten sonra bile tekrar yanmıyor. Sensörle ilgili bu tür sorunlar, fiziksel engellerden veya daha fazlasından kaynaklanabilir. Telefonunuzdaki yakınlık sensörüyle ilgili benzer veya başka sorunlarla karşılaşıyorsanız, bu makale sizin için tüm doğru düzeltmeleri içermektedir.

Yakınlık Sensörü Telefonumda Neden Çalışmıyor?

Telefonunuzdaki yakınlık sensörünün çalışmamasının birkaç olası nedeni şunlardır:

Yakınlık sensörünün yakınındaki kir parçacıkları Donanım hasarı Ekran koruyucu gibi fiziksel engeller Bozuk yazılım dosyaları Küçük hatalar

Yakınlık Sensörü Çalışmıyor Nasıl Onarılır?

Aşağıdaki düzeltmeleri kullanmadan önce, yakınlık sensörünün gerçekten çalışmadığını veya yalnızca nadir görülen bir arıza olup olmadığını doğrulamak önemlidir. Öncelikle telefonunuzu yeniden başlatın.

Android telefon kullanıyorsanız, Güç düğmesini ve Sesi kısma düğmesini 10 saniye basılı tutun. Ancak, farklı Android modellerinin yeniden başlatmanın başka yolları da olabilir. iPhone 8 veya üstünü kullanıyorsanız, Sesi Yükselt tuşunu basılı tutun ve ardından Sesi Azalt tuşu için de aynısını yapın. Ardından, Apple logosunu görene kadar Uyut/Uyandır düğmesini basılı tutun.

Ardından, telefonunuzu yüzünüze yakın tutarak veya parmağınızı üzerine koyarak sensörü test edebilirsiniz. Ayrıca birini normal şekilde aramayı deneyebilir ve ekranın kapanıp kapanmadığını kontrol edebilirsiniz.

Sensörün hiç çalışmadığını onaylayabilirseniz, denenmesi kolay bazı düzeltmeleri burada bulabilirsiniz:

Yakınlık Sensörünü Temizleme

Yakınlık sensörünün düzgün çalışması için her zaman temiz bir yüzeye sahip olması gerekir. Görünür kir veya kalıntı parçacıkları varsa, özellik etkin bir arama sırasında kulağınızı algılayamayabilir.

Bu nedenle temiz bir mikrofiber bez alın ve sensördeki fazla kiri temizleyin. Bir Q-ucu kullanabilir ve yakınlık sensörünün kenarlarını temizleyebilirsiniz.

Yakınlık Sensöründe Donanım Hasarını Kontrol Edin

Yakınlık Sensörü

Yakınlık sensörünü temizledikten sonra, donanımda herhangi bir hasar olup olmadığını kontrol edin. Düzgün kontrol etmek için bir el feneri kullanabilir ve görünür çatlak olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Herhangi birini görürseniz, sorunu profesyonellere bırakmak en iyisidir. Bu nedenle, telefonunuzu yakındaki yerel bir tamirhaneye götürün.

Ekran Koruyucuyu Çıkarın

Kalkış Ekran Koruyucu

Ekran koruyucular bazen sensörün belirli kısımlarını engelleyerek düzgün çalışmamasına neden olabilir. Bu, özellikle temperli cam telefon ekranınıza tam olarak uymuyorsa veya çok kalınsa geçerlidir. Bu nedenle sensör kısmının kapalı olup olmadığını kontrol edin.

Ardından, temperli camı çıkarmanız yeterlidir. Camın kenarını dikkatlice tutun ve yavaşça dışarı çekin. Camın çıkması zorsa, yapışkan yapıştırıcıyı gevşetmek için kredi kartı gibi herhangi bir kart kullanın veya fön makinesi kullanın. Birkaç kir parçacığı varsa da temizleyebilirsiniz.

Bundan sonra bir arama yapın ve sensörün normal şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Daha sonra ince ve telefon modelinize mükemmel şekilde uyan bir ekran koruyucu arayabilirsiniz. Bu şekilde telefonunuzun sensörüne herhangi bir müdahale olmaz.

Yakınlık Sensörünü Kalibre Edin

Kalibrasyon, telefonunuzdaki sensörlerin gerekli bilgileri doğru bir şekilde toplayıp toplamadığını doğrulamak anlamına gelir. Bu etkili çözüm, herhangi bir arızayı gidermek için de harikadır. Yakınlık sensörünü kalibre etmenin popüler bir yolu gizli kodlardır.

Gizli kodlar, telefonunuzdaki ek seçeneklere erişmenizi sağlayan çeşitli semboller ve sayılar topluluğudur. Işık sensörü, Dokunmatik ekran ve Yakınlık sensörü için farklı kodlar vardır. Yakınlık sensörü kodunu şu şekilde uygulayabilirsiniz.

Telefonunuzun tuş takımını açın ve *#0*# yazın. Bunu yapmak HwModuleTest modunu açacaktır. Yakınlık Sensörü seçeneğini seçin. Kodu *#*#0588#*#* şeklindedir.
Yakınlık sensörleri

Kalibrasyon üzerine dokunun.
kalibrasyon

Şimdi, telefonunuzu yeniden başlatın.

Sensörü kalibre etmenin daha kolay bir yolunu istiyorsanız, işi sizin için yapacak üçüncü taraf uygulamaları da edinebilirsiniz. Örneğin, bir Android telefonda Play Store’dan Proximity Sensor Reset uygulamasını edinebilirsiniz. Ancak App Store’da böyle bir uygulama yok.

Telefonunuzun Yazılımını Güncelleyin

Telefonunuzun işletim sistemini uzun süredir güncellemediyseniz, sık görülen hatalar ve aksaklıklar nedeniyle telefonunuzun olağandışı davranması normaldir. Yakınlık sensörü de bu tür sorunlara eğilimli olabilir.

Bunu çözmek için telefonunuzu hemen güncelleyin. Bir Android telefonu güncellemek için Ayarlar > Telefon Hakkında’ya gidin. Ardından, Güncellemeleri Kontrol Et üzerine dokunun ve mevcut güncellemeleri yükleyin.
Android'de güncellemeleri kontrol et

iPhone’unuzu güncellemek için şu adımları izleyin:

Ayarlar’a gidin Genel > Yazılım Güncelleme’ye dokunun. İndir ve Yükle üzerine dokunun. indir ve yükle

Telefonunuzu Fabrika Ayarlarına Sıfırlayın

Başarısız bir yakınlık sensörü sorunu hala bilinmeyen nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle, çoğu çözüm yardımcı olmazsa, telefonunuzu tamamen sıfırlayabilirsiniz. Bu basit yöntem, etkin hataları veya olası virüsleri ortadan kaldırarak etkili olduğunu kanıtlayabilir.

İlginizi Çekebilir: Lili Apk İndir

Önemli Not: Bu çözüm, mevcut tüm verilerinizi silmeyi içerdiğinden, önce bunları yedeklemenizi öneririz.

Ardından, telefonunuzu şu şekilde sıfırlamaya devam edebilirsiniz:

Android’de

Telefonunuzun Ayarlarına gidin. Sistem > Sıfırla üzerine dokunun. Uygulama tercihlerini sıfırla gibi sıfırlamak için çeşitli seçenekler göreceksiniz. Tüm verileri sil üzerine dokunun. Tüm Verileri Sil üzerine dokunun. Telefonunuz, değişiklikleri doğrulamak için şifrenizi girmenizi isteyecektir. telefondaki tüm verileri sil

Devam üzerine dokunun ve ardından devam etmek için Tüm Verileri Sil seçeneğini seçin.

Not: Bazı ayarların adı, telefonunuzun modeline göre farklılık gösterebilir.

iPhone’da

iPhone’unuzu sıfırlamanın kolay bir yolu Bul özelliğini kullanmaktır. Bu adımları bir bilgisayarda iCloud sitesini kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

Bir tarayıcıda iCloud’da oturum açın. Seçenekler listesinden iPhone Bul’a tıklayın.
icloud aracılığıyla iphone'umu bul

Şimdi, Tüm Cihazlar’a tıklayın. Ardından iPhone’unuza tıklayın. İPhone’u Sil seçeneğine tıklamanız gereken bir açılır menü göreceksiniz.
icloud üzerinden iphone silme

Değişikliklerinizi onaylamak için Sil seçeneğini tekrar seçin. Telefonunuzu Yerel Bir Tamirciye Götürün

Yakınlık sensörü hala ölü görünüyorsa veya çok fazla arıza yapıyorsa, onu bir profesyonele götürmek en iyisidir. Yerel bir elektronik onarım mağazasında veya ilgili markanın mağazasında tamir ettirebilir veya değiştirebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu