Windows

Yazdırma Biriktiricisi Duruyor mu? Bu Düzeltmeleri Deneyin

Yazdırma Biriktiricisi Duruyor mu? Bu Düzeltmeleri Deneyin

 

Yazdırma biriktirici hizmeti, yazdırma işlerini bir kuyrukta düzenli tutar. Baskı işlerini bilgisayarınızdan yazıcıya göndererek çıktılarınızı almanızı sağlar.

Ancak, yazdırma biriktirici hizmeti durmaya devam ederse, yazıcı işini yapmakta zorlanabilir. Yazdırma biriktiricisi sorunu için sık sık belirtilen nedenler, güncel olmayan aygıt yazılımı, bozuk önbellek dosyaları, sürücüler arasındaki çakışma, güvenlik duvarının yazdırma işlemini engellemesidir ve liste uzayıp gidiyor.

Yine de, yazdırma biriktiricisinin çalışmaya başlamasını ve takılı kalan yazdırma işlemini sürdürmesini sağlayacak düzeltmeler vardır. Bu nedenle, bu makalede listelenen çözümlerle sıralayın.

Yazdırma Biriktiricisi Neden Duruyor?

Bilgisayarınızdaki yazdırma biriktiricisi, aşağıda listelenen çeşitli nedenlerle çalışmayı durdurabilir:

Güncel olmayan aygıt yazılımı Uyumsuz sürücüler Bozuk önbellek veya sıkışmış yazdırma işleri Yazdırma biriktirici hizmetlerinde sorunlar Yanlış yapılandırılmış yazdırma biriktirici ayarları Windows güvenlik duvarı savunucusundan kesinti Kayıt defterinde yazıcıyla ilgili istenmeyen anahtarlar

Yazıcı Biriktiricisi Duruyor Nasıl Onarılır?

Küçük sorunların yazdırma biriktiricisini görevlerini tamamlaması için durdurması durumunda, bunları kendi başınıza düzeltebilirsiniz. Başlamak için bilgisayarınızı güncelleyebilir, yazıcı sorun gidericisini çalıştırabilir, en son yazıcı sürücülerini vb. alabilirsiniz.

Bu çözümler işe yaramazsa, Hizmetler uygulaması veya Komut istemi aracılığıyla yazdırma biriktiricisini yeniden başlatmaya devam edebilirsiniz. Devam ederken ayrıntılı bir kılavuzla birlikte daha da etkili düzeltmeler bulabilirsiniz.

Windows’u güncelleyin

Eski yazılımın sorun yaratmasını istemiyorsanız, Windows yazılımını düzenli olarak güncellemeniz gerekir. Yazdırma biriktiricisinin, bilgisayarınızın eski yazılım sürümü nedeniyle güvenlik, uyumsuzluk veya diğer sorunlardan etkilenmesi durumunda, bir güncelleme yardımcı olabilir.

Windows yazılımını güncellemek için şu adımları uygulayın.

Ayarları başlatmak için Windows + I tuşlarına basın. Güncelleme ve Güvenlik’i seçin. Ardından, Windows güncellemesini seçin. Güncellemeleri kontrol et’e tıklayın. Windows güncellemeleri (varsa) kendi kendine indirecek ve kuracaktır.

Windows-10-Güncelleme-İndir-Düğmesi

Bilgisayarı yeniden başlatarak işlemi tamamlayın.Yazıcıda Sorun Giderme

Yazdırma biriktiricisi sürekli olarak duruyorsa sorun gidericiyi çalıştırabilirsiniz. Sorun giderme yaptığınızda, yazdırma işlemiyle ilgili sorunları teşhis edecek ve bunları hemen çözecektir.

Yazıcıda sorun giderme işlemi şöyle görünür.

Ayarları başlatmak için Windows + I tuşlarına basın. Güncelleme ve Güvenlik’e tıklayın. Ardından, sol bölmeden Sorun Gider’i seçin. Alt kısımdaki Ek sorun gidericilere tıklayın.ek sorun giderici

Yazıcıyı bulun ve tıklayın. Sonunda, Sorun gidericiyi çalıştır’ı seçin.yazıcı-çalıştır-sorun giderici

En Son Yazıcı Sürücülerini Alın

Yazdırma biriktiricisinin işini verimli bir şekilde yapmasını sağlamak için en son yazıcı sürücülerini edinmeniz gerekir. Yazıcı sürücüleri, bilgisayarınız ve yazıcı arasındaki iletişim akışını kolaylaştırdığından, yazdırma biriktiricisinin verimliliği de artar.

Yazıcı sürücülerini şu şekilde güncelleyebilirsiniz.

Çalıştır komutunu Windows + R tuşlarıyla açın. Kontrol yazın ve Denetim Masası’nı başlatmak için Tamam’a basın. Aygıt Yöneticisi’ni seçin.
aygıt yöneticisi-kontrol panelleri

Yazıcılar’a (veya yazdırma kuyruklarına) gidin ve yazıcıya sağ tıklayın. Sürücüyü Güncelle’yi seçin. Bundan sonra, Sürücüleri otomatik olarak ara’yı seçin. Bu seçenek, yeni sürücüleri arayacak ve sizin tarafınızdan herhangi bir şey yapmanıza gerek kalmadan yükleyecektir.
sürücüler için otomatik olarak arama

Yazdırma Biriktiricisini Yeniden Başlat

Yazdırma biriktiricisi çalışmayı bıraktığında, hizmetini yeniden başlatmak yazdırmaya devam etmenize yardımcı olabilir. Bunu yapmak için Hizmetler uygulamasına erişmeniz gerekir.

Yazdırma biriktiricisini yeniden başlatma veya yeniden başlatma adımları hemen aşağıda gösterilmiştir.

Çalıştır komutunu Windows + R tuşlarıyla açın. Arama alanına services.msc girin ve Tamam’a basın.hizmetler-msc

Hizmetler uygulamasında aşağı kaydırın ve Yazdırma Biriktiricisi’ni seçin. Ardından, ekranın sol üst tarafındaki Hizmeti yeniden başlat’a tıklayın.
hizmetleri yeniden başlat

Veya yazdırma biriktiricisini Komut İstemi aracılığıyla da yeniden başlatabilirsiniz. İşte nasıl.

Windows + R tuşlarına basın.Çalıştır komut penceresine cmd yazıp Enter’a basın.Komut istemi açıldıktan sonra net stop pooler yazıp Enter’a basın.Ardından net start pooler yazıp Enter’a basın.
komutta yazdırma biriktiricisini başlat

Otomatik Başlatmayı Ayarla

Durmaya devam ederse, yazdırma biriktiricisinin başlangıç ​​türünü Otomatik olarak ayarlayabilirsiniz. Bu ayar, bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra yazdırma biriktiricisinin otomatik olarak başlamasını sağlar.

Yazdırma biriktiricisinin otomatik başlatılmasını şu şekilde ayarlayabilirsiniz.

Çalıştır komutuna erişmek için Windows + R tuşlarına basın. services.msc yazın ve Tamam’a tıklayın. Hizmetler uygulamasında, Yazdırma Biriktiricisi’ni arayın ve üzerine sağ tıklayın. Şimdi, Özellikler’i seçin.
özellikler-sekmesi-yazıcı-biriktiricisi

Genel sekmesini seçin. Başlangıç ​​türünün yanında, açılır oka tıklayın ve Otomatik’i seçin. Ayrıca, Hizmet durumunun çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Değilse, Başlat’a tıklayın. Son olarak, Tamam’a tıklayın. Veya Uygula’yı seçin ve Tamam’a tıklayın.
start-up-type-to-otomatik

Windows Güvenlik Duvarı Defender’ı devre dışı bırakın

Bilgisayarınızdaki Firewall Defender’ın yazdırmayı tamamen engelleyebileceği daha az bilinen bir gerçektir. Bu, özellikle yazıcı ağa bağlıysa geçerlidir.

Bu nedenle, bu sorunu önlemek için, yazdırma biriktiricisini durdurmadığından emin olmak için Güvenlik Duvarı Savunucusu’nu kısa bir süre devre dışı bırakın. İşte nasıl.

Ayarlar’a gidin (Windows + I tuşları). Güncelleme ve Güvenlik’i seçin. Sol bölmeden Windows Güvenliği’ni seçin. Şimdi, Windows Güvenliğini Aç’a tıklayın.
açık pencereler-güvenlik

Sol bölmede, Güvenlik Duvarı ve ağ koruması’nı seçin. Şu anda kullanımda olan ağı seçin. Düğmeyi sola kaydırarak Windows Güvenlik Duvarı Defender’ı devre dışı bırakın.
yangın duvarı-ve-koruma-kapalı-kapalı

İstenirse Evet’i seçin.Diğer Yazdırma Aygıtlarını Kaldırın

Bilgisayarınız birden çok yazıcıya bağlıysa, bu, yazdırma biriktiricisiyle çakışmanın kaynağı olabilir. Bunun yanı sıra, birden fazla yazıcıya sahip olmak, yazdırma biriktiricisinin görevini karmaşıklaştırabilir.

Diğer yazdırma aygıtlarını kaldırarak bu sorunu çözebilirsiniz.

Windows + I tuşlarına basarak Ayarlar’ı açın.Aygıtlar’a tıklayın.Sol bölmede, Yazıcılar ve tarayıcılar’ı seçin.Yazıcılar ve tarayıcılar altında, kullanımda olmayan yazıcıya tıklayın.Ardından, Cihazı kaldır’ı seçin.
yazıcı ve tarayıcılardan-aygıtı-kaldır

Kalan yazıcılar için aynı adımları tekrarlayın (şu anda kullanmakta olduğunuz yazıcı dışında).Yazdırma Biriktiricisi Önbelleğini Boşaltın

Yazdırma biriktiricisindeki önbellek dosyaları, YAZICILAR klasöründe bulunan eski yazdırma işleridir. Bu sıkışmış dosyalar, yazdırma biriktiricisine müdahale ederek yazıcının çalışmamasına neden olabilir.

Bu nedenle, yazdırma biriktirici önbelleğini aşağıdaki şekilde boşaltın.

Windows + R tuşlarıyla çalıştır komutunu açın. services.msc’yi girin ve ardından Tamam’a tıklayın.services.msc'yi çalıştırın

Hizmetler uygulamasında Yazdırma Biriktiricisini gördüğünüzde, sağ tıklayın. Ardından, Durdur’u seçin. Şimdi, görev çubuğundan klasör simgesine tıklayarak Dosya Gezgini’ni açın. Ardından, Windows veya Yerel Disk (C:) > Windows > System32 > biriktirme > YAZICILAR yolunu izleyin. YAZICILAR klasöründe bulunan dosyaları kaldırın. .
Yazdırma biriktirici önbelleğini temizle

Ardından, bilgisayarı yeniden başlatın.Yazıcıyı Kaldırın ve Yeniden Yükleyin

Yazdırma biriktiricisi rastgele durduğunda, yazıcıyı kaldırıp yeniden yüklemek bazen yardımcı olabilir. Bu, en üst düzeyde uyumluluk sağlarken hataları, hataları ve diğer sorunları giderir.

Yazıcıyı kaldırmak için aşağıdaki adımları izleyin:

Windows + I tuşlarına basarak Ayarlar’a gidin. Cihazlar’a gidin. Şimdi, Yazıcılar ve tarayıcılar’a tıklayın. Çalışmayan yazıcıyı seçin. Cihazı kaldır’a tıklayın. Tam bir kaldırma işlemi için kaldırılan yazıcının destek yazılımından da kurtulmanız gerekir. yazıcıları kaldır

Ana Sayfa’ya dönün (gezinme bölmesinin sol üst köşesinde). Ardından, Uygulamalar’a tıklayın. Uygulamalar ve özellikler altında, yazıcının destek yazılımını bulun ve silin. Son olarak, bilgisayarı yeniden başlatın.

Yazıcıyı yeniden yükleme adımları şunlardır:

Ayarlar’ı açın. Cihazları Seçin. Ardından, Yazıcılar ve tarayıcılar’ı seçin. Yazıcı veya tarayıcı ekle’ye tıklayın.Yazıcı ekle

Cihaz yakındaki yazıcıları aradıktan sonra listeden istediğiniz yazıcıyı seçin. Ve işlemi tamamlamak için ekrandaki talimatları izleyin.İstenmeyen Yazıcıyla İlgili Kayıt Defteri Anahtarlarını Sil

Yazıcınızla ilgili istenmeyen kayıt defteri anahtarlarını kaldırırsanız, yazdırma biriktiricisi sorunu çözülebilir. Ancak bu düzeltmeyi son noktada tutmamızın bir nedeni var. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nde yanlışlıkla bir şeyler ters giderse (yazım hatası, gerekli anahtarların silinmesi vb.), sisteminizi mahvedebilirsiniz.

Bu nedenle, Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nde herhangi bir değişiklik yapmadan önce verileri tamamen yedeklemeyi unutmayın. Bir yedeğiniz olduğunda, yazıcıyla ilgili istenmeyen kayıt defteri anahtarlarını kaldırabilirsiniz.

Windows + R tuşlarına basın. Çalıştır komut penceresinde regedit yazın ve Enter’a basın. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nde yolu buna göre izleyin.
Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Print\Environments\Windows x64\Print Processors Winprint anahtarı hariç, kalan tuşlara sağ tıklayın ve içerik menüsünden Sil’i seçin.
sil-yazıcı-yanında-winprint

Sonunda bilgisayarı yeniden başlatın.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu