Teknoloji

Yeni araştırmaya göre TikTok tarayıcısı kullanıcıların tuş vuruşlarını izleyebilir

Yeni araştırmaya göre TikTok tarayıcısı kullanıcıların tuş vuruşlarını izleyebilir

 

Çin’e ait video uygulaması ABD’li milletvekillerinin veri uygulamaları konusundaki endişeleriyle boğuşurken ortaya çıkan yeni araştırmaya göre, TikTok uygulamasında kullanılan web tarayıcısı, kullanıcıları tarafından yapılan her tuş vuruşunu izleyebiliyor.

Bir gizlilik araştırmacısı ve eski bir Google mühendisi olan Felix Krause’un araştırması, TikTok’un, birisi bir dış bağlantıya tıkladığında açılan uygulama içi tarayıcıya gömülü olan özelliği nasıl kullandığını göstermedi. Ancak Krause, gelişmenin endişe verici olduğunu çünkü TikTok’un, eğer seçerse, kullanıcıların çevrimiçi alışkanlıklarını izlemek için işlevsellik oluşturduğunu gösterdiğini söyledi.

Kredi kartı numaralarını ve şifrelerini açığa çıkarabilen, dışarıdaki web sitelerini ziyaret ederken insanların telefonlarına ne yazdıkları hakkında bilgi toplamak, genellikle kötü amaçlı yazılımların ve diğer bilgisayar korsanlığı araçlarının bir özelliğidir. Araştırmacılar, büyük teknoloji şirketleri, yeni yazılımları test ederken bu tür izleyicileri kullanabilirken, etkinleştirilmiş olsun ya da olmasın, bu özelliğe sahip büyük bir ticari uygulama yayınlamaları yaygın değildir.

Çinli internet firması ByteDance’in sahibi olduğu TikTok, yaptığı açıklamada Krause’nin raporunun “yanlış ve yanıltıcı” olduğunu ve özelliğin “hata ayıklama, sorun giderme ve performans izleme” için kullanıldığını söyledi.

TikTok, “Raporun iddialarının aksine, bu kod aracılığıyla tuş vuruşlarını veya metin girişlerini toplamıyoruz” dedi.

Krause, tuş vuruşlarının aktif olarak izlenip izlenmediğini ve bu verilerin TikTok’a gönderilip gönderilmediğini tespit edemediğini söyledi.

Araştırma, hükümet yetkililerinin popüler uygulamanın Amerikalılar hakkında Çin ile bilgi paylaşarak ABD ulusal güvenliğini tehlikeye atıp atamayacağını incelediği Amerika Birleşik Devletleri’ndeki TikTok için soruları gündeme getirebilir. Washington’da uygulama hakkındaki tartışmalar Biden yönetimi altında gerilemiş olsa da, BuzzFeed News ve diğer haber kuruluşlarının TikTok’un veri uygulamaları ve Çinli ebeveyniyle bağları hakkındaki açıklamalarının ardından son aylarda yeni endişeler arttı.

Krause, TikTok ile ilgili araştırmayı yalnızca Apple’ın iOS işletim sistemi üzerinde gerçekleştirdiğini ve tuş vuruşu takibinin yalnızca uygulama içi tarayıcı üzerinden gerçekleşeceğini kaydetti.

Temmuz ayında bir CNN röportajında, TikTok politika yöneticisi Michael Beckerman, şirketin kullanıcıların tuş vuruşlarını kaydettiğini reddetti, ancak dolandırıcılığa karşı korunmak için yazma sıklığı gibi kalıplarını izlediğini kabul etti.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu